Türk ihracatçısına İran kredisi

İran, Türk ihracatçısına kendi ülkesine yönelik ihracatın finansmanını sağlamak amacıyla 1 milyar avro finansman desteği vermeyi önerdi.

ANKARA - İran, Türk ihracatçısına kendi ülkesine yönelik ihracatın finansmanını sağlamak amacıyla 1 milyar avro finansman desteği vermeyi önerdi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, önerinin uygulamaya konulabilmesi için teknik çalışmalara başlandığını, Eximbank yoluyla kullandırılabilecek kaynağın ihracatı da hızla artıracağını söyledi. İran'ın, Türkiye'den yapılacak ihracatı finanse etmek için 1 milyar avro kaynak aktarmayı teklif ettiği bilgisini doğrulayan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu konunun geçtiğimiz günlerde İran'dan gelen bir heyetle, Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğü arasında yapılan görüşmelerde gündeme geldiğini ifade etti.
Görüşmede, Türkiye-İran arasındaki ekonomik ilişkiler bütün yönleriyle ele alındığını ifade eden Kürşad Tüzmen, şu bilgileri verdi: "İlişkilerde aksayan yönlerin düzeltilmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu. İran lehine gerçekleşen ticaret açığının dengelenmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı.
Eximbank devrede
Heyetler arasındaki görüşmelerde İran tarafı, Türkiye'den bu ülkeye yapılacak ihracatı finanse etmek için ilk etapta Türkiye'ye 1 milyar avro tutarında özel hesap açtırmayı önerdi. Bu rakamın 3 milyar avroya kadar yükseltilebileceğini bildirdiler. Biz bu kaynak için, Eximbank'ın devrede olmasını istedik, kabul ettiler. "
'Öneriyi inceliyoruz'
Tüzmen İran önerisiyle ilgili teknik çalışmalara hemen başlanacağını belirterek "Önümüzdeki günlerde DTM ve Eximbank yetkililerinden oluşan bir heyet, İran'a giderek görüşmelere başlayacak" dedi. İran ile ticaret hacminin 6 milyar doları aştığını belirten Bakan Kürşad Tüzmen, "Eğer anlaşıp bu kaynağı kullanabilirsek , İran ile ticaret açığını önemli ölçüde dengeleriz' diye konuştu.