Türk iş dünyası en streslilerden

Türk iş âleminin dünyanın en stresli iş ortamlarından birisi olduğu belirlendi. Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık şirketlerinden ABD'li Grant Thornton tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre...

İSTANBUL - Türk iş âleminin dünyanın en stresli iş ortamlarından birisi olduğu belirlendi. Dünyanın önde gelen denetim ve danışmanlık şirketlerinden ABD'li Grant Thornton tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, Türkiye'deki iş sahipleri küresel stres araştırmasında dördüncü sırada çıkarak en stresliler arasında yer aldı.
İş sahipleri arasında stres düzeyinin arttığını söyleyenlerin oranının yüzde 69 olduğu Tayvan, listenin başında yer alırken onu ikinci sıradaki Hong Kong izledi.
Üçüncü sıradaki Meksika'nın ardından Türkiye geliyor. Bu üç ülkede stres düzeylerinin arttığını söyleyen iş sahiplerinin oranı ise yüzde 54 olarak belirlendi.
En rahat İsveçliler
Araştırmaya göre küresel ekonominin lideri Amerikalı iş sahiplerinin diğer ülkelerdekilere göre daha az stresli oldukları belirlendi. Amerikalılar listede İspanya ve Fransa'nın ardından 18'inci sırada yer alırken, İngiltere 19'uncu oldu. En sonuncu sırada ise stres düzeyinin artığını söyleyenlerin oranının yüzde 23 olduğu İsveç yer alıyor. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu ilk dört stresli ülkenin, iş sahiplerinin rekabetten, ekonominin genel gidişatından ve kâr konularından endişe duydukları 'düşük büyüme, yüksek stres' ekonomileri olduğu belirlendi.
Diğer taraftan İskandinav ülkeleri arasında küresel ticaret paltformunda en çok mücadele veren İsveç'in düşük stresli bir iş alemine sahip olduğu belirlendi. İsveç'in, 'yaşama pragmatik bakan' insanların yaşadığı 'düşük stres, düşük büyüme' ülkesi olduğu ortaya çıktı. ABD ise 'yüksek büyüme, düşük stres' oranları ile 'strese girmeden başarılı olan' iş sahiplerinin yaşadığı ülke olarak ön plana çıktı.