Türk-İş: Gerçek işsizlik yüzde 26.9

Türk-İş: Gerçek işsizlik yüzde 26.9
Türk-İş: Gerçek işsizlik yüzde 26.9

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu (sağda) ve Hak-İş Başkanı Sami Uslu, hükümeti istihdam artırıcı politikalara davet etti. FOTOĞRAF: İSMAİL YEŞİLYURT / AA

Türk-İş, iş bulma ümidi kalmayanlar ile mevsimlik çalışanların işsizlere eklenmesiyle işsizlik oranının yüzde 26.9'a yükseldiğini belirtti

ANKARA - Türk-İş’ten Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de işsizliğin ulaştığı boyutun ekonomik ve sosyal açıdan ‘vahim’ bir noktaya geldiği savunuldu.
TÜİK’in işsiz sayısını hesaplarken, 27 milyon 799 bin kişiyi işgücüne dahil etmediği vurgulanan açıklamada, öğrenci, ev hanımı, emekli durumunda olanların tümünün hesaplama yapılırken dışarıda tutulduğu ifade edildi. İş bulma ümidi kalmayan, bu nedenle iş aramayan ancak iş bulursa çalışmaya hazır olan 2 milyon 394 bin kişi ile mevsimlik çalışan 290 bin kişinin hesaplama yapılırken dikkate alınmadığı iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “TÜİK’in resmi hesaplama yöntemi böyle olunca Türkiye genelinde işsiz sayısı yüzde 15.5 olarak açıklandı. Oysa sadece iş bulma ümidi kalmayanlarla mevsimlik çalışanlar işsiz sayısına katılsa, Türkiye’de işsiz sayısı 6 milyon 334 bin kişiye, işsizlik oranı ise resmi açıklamaların neredeyse iki katına çıkmakta, yüzde 26.9’a yükseliyor. İşsizlik ve istihdam göstergeleri ülkede uygulanan ekonomik ve sosyal politikaların bir sonucudur. Hükümetin öncelikli hedefi istihdamı artırıcı ve işsizliği önleyici politikalara ağırlık vermek olmalıdır. Ekonomik kriz ülkemizi yüreğinden vurmuştur. Türkiye’nin yapısal sorunu olan nüfus artış hızının gerisinde kalan yeni yatırım ve iş olanakları, krizin etkisiyle daha da olumsuz duruma gelmiştir. Özellikle yaşanan krizde var olan istihdamı artırmak bir yana çoğu çalışan işini kaybediyor.”
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da durumu ‘son derece vahim’ olarak nitelendirdi. Uslu, şöyle dedi: “Şu ana kadar 2 binin üzerinde firma kısa çalışma ödeneği için başvurdu. Bunların yüzde 80’inin talebi karşılanmış. Buna rağmen işçi çıkarmaya devam edilmesi, otomotiv sektöründe işçi çıkarmanın sürmesi işletmelerin pazar ve fiyat stratejilerini de gözden geçirmelerini gerektiriyor. İyi günleri işçilere borçlu olanların, kötü günde işçiyi sigara izmariti gibi sokağa atmalarını hukuken ve ahlaken doğru bulmuyorum.” 

DB: İşsizlik yükselecek
Ekonomistler işsizliğin daha da artmasını bekliyor.  ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, “Bu veriler tarihi rekora işaret ediyor ancak muhtemelen yükseliş henüz sona ermedi. Kısa vadede bir iyileşme yaşanması zor” dedi.
Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Ulrich Zachau da, Türkiye’de işsizliğin artmaya devam edeceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: “Mevcut rakamın daha da üzerine çıkacağını düşünüyorum. Çünkü, iş gücüne katılan genç insanlar iş bulmakta çok zorlanıyor.
Sene sonunda mevcut seviyenin altında bir işsizlik oranını gerçekleştirmenin çok zor olacağını düşünüyorum.” (Radikal)