Türk-İş gözdağı verdi

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, işsizliğin çözümü konusunda her türlü gayrete 'evet' diyeceklerini ancak kıdem tazminatı, ücretlerin bastırılması ve bölgesel asgari ücretin kabul etmeyeceklerini söyledi.

ANKARA - Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, işsizliğin çözümü konusunda her türlü gayrete 'evet' diyeceklerini ancak kıdem tazminatı, ücretlerin bastırılması ve bölgesel asgari ücretin kabul etmeyeceklerini söyledi.
Şeker-İş Sendikası'nın Genel Kurulu'nda konuşan Kılıç, IMF ile Dünya Bankası yetkililerinin işçi ücretleri, emekli aylıkları ve asgari ücretin yüksek olduğunu söylediklerini ifade etti. Başkan Kılıç, "Bunlarla önümüzdeki süreçte çok büyük kavgaların verileceğine hazırlıklı olmanızı temenni ediyorum" dedi.
'Faiz dışını kullanın'
Kıdem tazminatı 1973 yılında 15 günken 30 güne çıkarıldığını, sanayideki gelişmeye bakıldığında tazminatların işsizliğin nedeni olarak gösterilemeyeceğini vurgulayan Kılıç, işsizliği önlemek için faiz dışı fazlayı yatırıma dönüştürecek bir yapı oluşturulması gerektiğini kaydetti.
Kılıç, "İşsizliğin çözümü konusunda her türlü çaba ve gayrete 'evet' deriz ama ücretlerin bastırılması, asgari ücretin bölgesel olmasına 'evet' dememiz mümkün değildir" diye konuştu.
Kılıç, sosyal güvenlik alanında özellikle sağlıkta rahatsız edici noktalar bulunduğunu kaydetti. Kılıç, işsizlik fonunda 20 katrilyon lira biriktiğini bu fona kimseyi dokundurtmayacaklarını da belirtti. "Kriz geliyor tedbir alınması gerekir" tartışmalarının yapıldığını ifade eden Kılıç, krizlerin faturasının işçiye çıktığını, 2001 krizinde işini kaybedenlerin yüzde 80'nin hâlâ işlerine dönemediğini kaydetti. Kılıç, "O nedenle paket tanımıyoruz. Paket çıkması halinde nasıl Fransa'da yeri göğü inlettilerse Türkiye'de de bu olacak" dedi.
'Zenginlikte adalet istiyoruz'
Fakirlikte eşitlik değil, zenginlikte adalet istediklerini vurgulayan Kılıç, düşük ücret politikasına evet demeyeceklerini, rekabet edebilmek için işçinin emeğinin sömürülmemesi gerektiğini kaydetti. IMF ve Dünya Bankası yetkililerinin son günlerde Türkiye'de kıdem tazminatı, sakat ve özürlülerin istihdamı ve bölgesel asgari ücrete geçilmesini istediklerini, bunun için hükümete baskı yaptıklarını anlatan Salih Kılıç, "Buna evet demek mümkün değildir. Kıdem tazminatını tartışmamız mümkün değildir" dedi.