Türk işadamı Çin keşfinde

TÜSİAD'ın 55 üyesi mayıs ayında görüşmeler yapmak amacıyla ilk kez Çin'e geliyor. Ön görüşmeleri yapmak ve hazırlıkları tamamlamak için Çin'in Pekin ve Şanghay kentlerini ziyaret eden...
Haber: LEVENT ULUÇER / Arşivi

PEKİN - TÜSİAD'ın 55 üyesi mayıs ayında görüşmeler yapmak amacıyla ilk kez Çin'e geliyor.
Ön görüşmeleri yapmak ve hazırlıkları tamamlamak için Çin'in Pekin ve Şanghay kentlerini ziyaret eden TÜSİAD'ın Brüksel temsilcisi Bahadır Kaleağası, özel sektör olarak kurumsal ilişkileri geliştirmek amacıyla TÜSİAD'ın 14-20 Mayıs tarihleri arasında Çin'e geleceğini söyledi. Bahadır Kaleağası, Çin'deki görüşmeler öncesi TÜSİAD heyetinin AB'ye aday ülke olarak Çin'deki AB elçiliğinden bilgi brifingi aldıktan sonra görüşmelere başlanacağını da belirtti.
Kaleağası, özel sektör olarak Çin ile kurumsal ilişkileri geliştirmek, Türk iş dünyasının imajını güçlendirmek, Türk şirketlerin Çin iş dünyası ile olan konumlarını artırmak için Çin'e geldiklerini vurguladı. Bu geziyle Çinlilerin de dinamik bir ülke olan Türkiye'yi daha iyi tanımlarını sağlayacağına inandıklarını söyleyen TÜSİAD temsilcisi şöyle devam etti:
"Çin'i bir ülke olarak görmüyoruz. Çin bir kıta-ülke. Burada bölgelere göre, satın alma gücüne göre, kültür yapısına göre birçok Çin görüyoruz. Burası hızla yükselen bir kıta-ülke, diğer taraftan mücadele isteyen bir pazar. Bunu iyi algılayamayanlar kaybediyor. Mesela dün ABD'yi ziyaret eden Hu Cintao, burada Bill Gates ile görüştü ve sanki iki ülke devlet başkanı görüşmesi gibiydi. Hem AB'de hem de ABD'de birçok başarı örneği varsa bunu biz de yaparız. Şu an bile tekstil, hazır giyim, dericilik, finans, otomotiv yan sanayii, gıda gibi alanlarda Çin'de başarılı olmuş iş adamlarımız var, bunlar da geleceğe iyimser bakmamıza vesile oluyor" dedi.