Türk işadamına Irak'tan davet

Irak İşadamları Derneği Başkanı Ragheb Bleibel, Arap ve Türk işadamlarını Irak'ın yeniden yapılanmasında rol oynamaya çağırdı. Bleibe, Türk-Arap Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen 'Irak'ın Yeniden Yapılandırılmasında Türk-Arap...

İSTANBUL - Irak İşadamları Derneği Başkanı Ragheb Bleibel, Arap ve Türk işadamlarını Irak'ın yeniden yapılanmasında rol oynamaya çağırdı. Bleibe, Türk-Arap Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen 'Irak'ın Yeniden Yapılandırılmasında Türk-Arap İşbirliği ve Üçüncü Ülkelerde Müşterek Proje İmkânları' konulu oturumda yaptığı konuşmada, Irak'ın ekonomik olarak yeniden yapılandırılması için özel sektörün büyük çaba harcadığını belirtti.
Irak Müteahhitler Derneği Başkanı Asaad Hassan Alkhodayri de konuşmasında, "Irak'ta 2006'da inşaatta patlama olması bekleniyor. Malzeme eksikliği yaşanacak. Açığı kapatmak için ithalata gitmek zorundayız. Tek bir limanımız var, buraya büyük gemiler yanaşamıyor. Türkiye, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan gibi ülkelerde inşaat malzemeleri ve limanlar konusunda önemli altyapı var. Fazlasını bize ihraç edebilirler" diye konuştu. Alkhodayri, Irak'taki işsizlik oranının petrol üretimine geçmeleri ile birlikte sıfırlanacağını hatta eğitimli insan gücü ithal etmek zorunda bile kalacaklarını söyledi.
Alkhodayri, Irak'taki ihalelerin internet üzerinde yayımlandığını ifade ederken, "Irak'ta ihale kazanmak çok kolay. İhale kazandıktan sonra yardıma ihtiyacınız var. Lojistik, güvenlik konularında Iraklı şirketlere ihtiyacınız var" dedi. Suriyeli Nahas şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Saeb Nahas da, Arap ve Türk işbirliğinin Irak'ın yanı sıra bölge ekonomisi
için önemli olduğunu sözlerine ekledi.
Suudilerle ticaret hızlanacak
Irak'ın yeniden yapılandığına dikkat çeken Nahas, özellikle enerji, altyapı, telekomünikasyon, su, atık arıtma alanlarında iki ülkenin işbirliği yapabileceğini belirtti. Bu arada DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Suudi İş Konseyi 2. Ortak Toplantısı'nda bir konuşma yapan Türk-Suudi İş Konseyi Başkanı Ömer Kılınç, Türk işadamları olarak hedeflerinin büyük olduğunu belirterek, 2004 yılında toplam 1.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen ticaret hacminin Türkiye ve Suudi Arabistan için de yeterli olmadığını bu rakamı en kısa zamanda 4.5 milyar dolara çıkarmayı planladıklarını sözlerine ekledi.
İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç, Arap yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi olduğunu ve bunun hem şirket satın alma hem de özelleştirmelere ilgi olarak kendini gösterdiğini belirtti. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kutluoğlu da, Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki turizm hareketinin hızlandırılması gerektiğini belirtti.