Türk işi hibrit otomobil geliyor

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (GYTE) geliştirilen, hidrojen enerjisiyle çalışan ilk Türk otomobili projesinin 3 ayda tamamlanacağı ve prototipinin 6 içinde üretileceği belirtildi.

GEBZE - Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde (GYTE) geliştirilen, hidrojen enerjisiyle çalışan ilk Türk otomobili projesinin 3 ayda tamamlanacağı ve prototipinin 6 içinde üretileceği belirtildi. GYTE Enerji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ata, yaptığı açıklamada, Avrupa ve ABD'deki metropol kentlerde şehiriçi trafiğinde kullanılan hibrit araçları Türkiye'ye kazandırmak amacıyla başlatılan çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Ata, "Öncelikli hedefimiz, şehiriçi trafiğini rahatlatacak, küçük ölçekli ve kolay satın alınabilen cep telefonları gibi 2-3 saatte şarj edilebilen elektrik enerjili bir araç geliştirmek" diye konuştu.
İkinci aşamada hidrojenle çalışan yakıt hücresinin devreye gireceğini ve 6 ayda prototipinin üretileceğini vurgulayan Ata, "Projeyi daha sonra talipli firmalara sunacağız" dedi. Benzinli bir otomobilin 100 kilometrede yaklaşık 8 litre benzin yaktığını hatırlatan Ata, tasarladıkları otomobilin yakıt ihtiyacı olmayacağını, tek maliyetin 20 dizüstü bilgisayarın harcayacağı düzeyde elektrik sarfiyatı olacağını açıkladı. Ata, yaklaşık 100 bin avro bütçeli otomobilin satış rakamını 10-15 milyar lira arasında düşündüklerini ifade etti.