Türk-İş'te kriz istifa ile bitti

Türk-İş'te kriz istifa ile bitti
Türk-İş'te kriz istifa ile bitti
Türk-İş'te Başkan Mustafa Kumlu ile yönetim kurulu arasındaki gerginlik, Kumlu'nun istifasını getirdi. Ergün Atalay'ın başkan olması bekleniyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Türk- İş ’te geçen yıl sendikalar yasasının görüşmeleri sırasında Başkan Mustafa Kumlu ve diğer yönetim kurulu üyeleri arasında başlayan gerginlik, Kumlu’nun istifası ile son buldu. Kumlu’nun önceki hafta yönetim kurulu üyelerine sunduğu istifa dün işleme kondu. Yeni dönemle ilgili olarak Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, “2 aydır yönetimi bile toplayamıyorduk. Önce yönetimi toplayıp karar alırız, 2 yıl mevcut yönetimle de gidebiliriz, olağanüstü genel kurula da gidebiliriz” dedi. Kulislerde ise yeni yönetim kurulu başkanının Ergün Atalay olmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Gizli protokol iddiası

Türk-İş’te 1 senedir yaşanan yönetim muamması sona erdi. Sendikalar Yasası’nın görüşmeleri sırasında Başkan Kumlu’nun gizli bir protokol imzaladığı ve 30’dan az çalışanı olan işyerlerinde sendikalı işçileri koruyan maddelerin kaldırılmasına onay verdiği iddia edilmiş, bu gizli protokol Kumlu ile yönetim kurulu üyeleri arasında çatlağa neden olmuştu. Sendikaların kendi aralarında yaptıkları toplantılarda “Kumlu gitsin” kararı çıkarken; Kumlu “Benim gitmemi istiyorsanız, olağanüstü genel kurul yaparız” restini çekmişti.
Ancak mevcut yönetim kurulu üyelerinin de olağanüstü genel kurula sıcak bakmaması üzerine, gerginlik geçen aylarda arttı. İlk aşamada 29 Haziran’da olağanüstü genel kurula gidilmesi kararı alınırken, Kumlu “Kamu işçileri adına yürütülen toplusözleşmenin bitmesinin ardından ben istifa edeceğim. O yüzden olağanüstü genel kurula gitmeyin” teklifini getirdi. Bunun üzerine olağanüstü genel kurul kararı uygulanmazken, toplusözleşmeler temmuz ayı sonunda sonuçlandı.
Kumlu’nun, verdiği söze bağlı olarak yönetim kurulu üyelerini toplayarak istifasını sunduğu öğrenildi. Ancak istifanın Türk-İş’e bağlı sendikalara dün açıklanmasına karar verildi. 

Ergün Atalay kesin gibi

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, yeni dönemle ilgili olarak “Önce yedek üyeler arasından gelecek üye gelir, yönetimi toplar ve yol haritasını belirleriz. 2 yıl daha bu yönetimle devam edebiliriz veya olağanüstü genel kurula gideriz” diye konuştu. Kulislerde ise Demiryol-İş Başkanı ve Türk-İş Mali Sekreteri Ergün Atalay’ın yeni başkan olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Başbakan Erdoğan ’ın da arkadaşı olan Atalay’ın adı TEKEL eylemleri sırasında da gündeme gelmişti. Başbakan Erdoğan’ın TEKEL eylemi sırasında sendikacılarla yaptığı görüşmeler sonrasında isim vermeden bir sendika yöneticisini eleştirmesi üzerine Atalay, “Başbakan’ın adını vermediği sendikacı benim” demişti. Yönetime yedekten girecek isim de, Koop-İş Başkanı Eyüp Alemdar olacak.

Yönetimdeki sorunlar istifama neden oldu


Mustafa Kumlu, istifasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “2011 yılında yapılan Türk-İş Genel Kurulu’nun hemen ardından, Türk-İş yönetiminde başlatılan huzursuzluk, zaman içinde giderilemeyecek bir noktaya getirilmiş ve Türk-İş’e zarar verir hale gelmiştir” dedi. Kumlu, “Türk-İş topluluğu içinde şube yöneticiliğinden genel başkanlığa kadar her kademede otuz altı yıl emek vermiş bir sendikacı olarak Türk-İş’in yüksek çıkarları benim için önemlidir. Verdiğim bu önem gereği, yönetim kurulu içinde yaşanan problemlerin aşılmasındaki en önemli görevin bana ait olduğu inancını taşıyor, bu temenniyle Türk-İş Genel Başkanlığı’ndan istifa ediyorum” diye konuştu.

bigPara.com