Türk kadını şişmanlıyor, büyük beden giyim pazarı firmaların iştahını açıyor

Türk kadını şişmanlıyor, büyük beden giyim pazarı firmaların iştahını açıyor
Türk kadını şişmanlıyor, büyük beden giyim pazarı firmaların iştahını açıyor

Ali Rıza Tatlısumak, ?15 yıl önce 52 beden bir kadın her rengi giyemezdi. Oysa bugün pembe pantolon bile alabiliyor? dedi.

Hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucunda nüfusun yüzde 28'i büyük beden giymeye başladı. Harcama potansiyeli yüksek bu kitleyi elde etmek isteyen hazır giyimcilerin bir kısmı sadece büyük beden üretirken, bazıları da koleksiyonlarında 44-58 bedene yer verdi
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam nedeniyle son yıllarda Türk insanı şişmanlamaya başladı. Yapılan araştırmalarda Türkiye nüfusunun yüzde 28’inin büyük beden (44-58) olduğu ortaya çıktı. Sosyal hayatın ve iş dünyasının içinde yer alan büyük bedene sahip insanlar günümüzde şık giyinmek ve modayı yakından takip etmek istiyorlar. Bu da büyük beden ürünler satan firmalara ilgiyi her geçen gün artırıyor.
Türkiye’de büyük beden giyim pazarında faaliyet gösteren bir kaç firma var. Bunların en başında kuşkusuz Sumak XL Fashion, Faik Sönmez, Xlife ve Shaya Grubu’nun markası Evans  geliyor.  Bu arada hazır giyim firmalarının neredeyse yüzde 70’inin koleksiyonlarında büyük beden giysilere yer verdiği görülüyor. Büyük beden giyim pazarı tüketicilerin artan talebinin de etkisiyle sürekli büyüyor.

Sumak atakta
Türkiye’nin en eski büyük beden firmalarından biri olan Sumak, bu ihtiyaca paralel olarak ürün portföyünü her geçen gün artırıyor, yeni mağazalar açıyor. 1970 yılında babası Mehmet Tatlısumak’ın kurduğu Sumak XL Fashion’ı bugün oğlu Ali Rıza Tatlısumak yönetiyor.
44 bedenden 58 bedene kadar, penyeden kota, bluzdan cekete, abiyeden paltoya bir çok ürünü yaptıklarını belirten Sumak XL Fashion Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Tatlısumak, “200 parçadan oluşan, ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere yılda dört tane koleksiyon hazırlıyoruz. Koleksiyonun en önemli özelliği renkli olması. 15 yıl önce 52 beden bir bayan her rengi giyemezdi. Bugün pembe pantolon alabiliyor. Artık kadınlar kilolarını gizlemek için siyah renge mahkum değiller” diye konuştu.
Büyük bedende satış hızı diğer bedenlere göre düşük olduğu için üretimin de az olduğunu belirten Tatlısumak, “Bu da haliyle fiyatların piyasadaki diğer ürünlere göre biraz yüksek olmasına neden oluyor. Ama neye göre yüksek fiyat bu tartışılır. Bizim ürünlerimizi öğle bir sezon giyip atamazsınız. Yüksek kalitede üretildiği için rahatlıkla bir kaç yıl giyebilirsiniz. Böyle düşününce aslında fiyatlarımız düşük kalıyor. Mesela biz en çok fiyatı 240 lira olan eşofmanlardan satarız. Baktığınızda fiyatı yüksek gibi görünebilir ama son derece kalitelidir” açıklamasında bulundu.

Yeni mağaza açacak
İstanbul, İzmit, Konya, Balıkesir ve Gaziantep’te toplam yedi mağazalarının olduğunu belirten Ali Rıza Tatlısumak, “Önümüzdeki ay Profilo Alışveriş Merkezi’nde bir mağaza daha açacağız. Böylece yılı sekiz mağazayla kapatmış olacağız. Hedefimiz her yıl iki mağaza açmak. Alım gücü yüksek büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinde mağaza açmayı planlıyoruz. Bu arada internetten de satışa başlıyoruz. Özellikle Anadolu’daki kadınlardan ve alışveriş etmeye vakti olmayan müşterilerimizde büyük talep var” diye konuştu.
Alım gücü yüksek
Çok sadık ve alım gücü yüksek bir müşteri kitlelerinin olduğunu belirten Tatlısumak, “Mağazamıza gelen bir müşterimiz en az üç parça alışveriş yapar. Bu Bağdat Caddesi mağazasında yedi sekiz parçaya kadar çıkıyor” dedi. Yanlış beslenme, hareketsiz yaşam koşulları ve gelir düzeyinin artmasıyla insanların şişmanladığı belirten Sumak XL Fashion Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Tatlısumak şöyle devam etti:
“Yapılan araştırmalarda Türk insanının yüzde 28’inin büyük beden olduğu ortaya çıkıyor. Bu da yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusa denk geliyor. Gençlere bakıyorum neredeyse bel kalmadı. Bu nedenle son dönemde bir çok firma koleksiyonlarına büyük bedenleri de eklemeye başladı. Artık markaların yüzde 70’inin büyük beden kıyafetleri var. Ama sadece büyük bedene odaklanmış tanınan firma sayısı bir elin parmağını geçmez.”

En zoru pantolon yapmak
44-58 beden için her türlü giysi yaptıklarını belirten Ali Rıza Tatlısumak, “En zor şey pantolon üretmek. Çünkü büyük beden kadınların kilodan dolayı bacaklarının üst kısmı bitişiktir. Bu da pantolonun kısa sürede aşınmasına neden olur. Müşterilerimiz ‘Pantolon aşındı’ diye bize şikayete gelir. Sorun müşterinin vücut yapısından kaynaklanmasına rağmen biz pantolonu yenisiyle değiştiririz” dedi. Ülkelere göre vücut yapısının değiştiğini belirten Tatlısumak, “Türk ve Arap kadınları yuvarlak, Ruslar düz hatlı” diye konuştu.