Türk kadınının beli kalınlaşıyor, büyük beden markalarının işleri artıyor

Küçük beden kadınlar için tasarlanan tüm ürünleri giymek isteyen Türk kadınlarının imdadına 'Türkiye'nin ilk büyük beden kadın giyim markası'nı yaratarak yetişen Sumak, Avrupa ve Ortadoğulu şişman kadınların da gözdesi oldu.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Küçük beden kadınlar için tasarlanan tüm ürünleri giymek isteyen Türk kadınlarının imdadına 'Türkiye'nin ilk büyük beden kadın giyim markası'nı yaratarak yetişen Sumak, Avrupa ve Ortadoğulu şişman kadınların da gözdesi oldu.
Pazarda büyük beden hazır giyim ürünleri boşluğunu görerek Sumak'ı yaratan Mehmet Tatlısumak'ın bu atağı tekstil piyasasının kalbinin attığı yerlerden Osmanbey'de de öncü rol oynadı. 1970 yılından beri büyük beden Türk kadınlarını giydiren Sumak, şu anda Almanya, Avusturya, İspanya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra İran, Kuveyt gibi Ortadoğu ülkelerinde de tercih ediliyor.
Son dönemde Türk kadınının giderek belinin kalınlaştığını, basenin büyüdüğüne dikkat çeken Sumak Giyim'in ikinci kuşak yöneticisi Ali Rıza Tatlısumak, bu sayede satışlarının sürekli arttığını açıkladı.
Farklı markalar yaratılacak
Sürekli koyu renk giymekten bıkan büyük beden kadınların ihtiyaçları doğrultusunda üretim yapan Sumak XL Fashion, 44-54 beden arasındaki kadınlara yönelik olarak her yıl iki koleksiyon hazırlıyor.
Türkiye çapında 106 satış noktasında bulunduklarını söyleyen Sumak Giyim Genel Müdürü Ali Rıza Tatlısumak, önümüzdeki yıl İstanbul'da üç mağaza açacaklarını da aktardı. Tatlısumak beş yıl içinde bu sayının 15 olacağını ifade etti. Sumak XL Fashion ile üst gelir grubuna hitap ettiklerine değinen Tatlısumak, "farklı gelir gruplarına yönelik yeni markaları da piyasa sunacağız. Orta gelir grubuna yönelik 'Blaze' markası 2007 sezonunda piyasada olacak" dedi.