Türk kasaplar AB'ye girdi bile

Türkiye'de, 8 Kasım'da açıklanan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun 2006 yılı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin tartışmalar süredursun, Türkiye Kasaplar Federasyonu...

İSTANBUL - Türkiye'de, 8 Kasım'da açıklanan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun 2006 yılı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin tartışmalar süredursun, Türkiye Kasaplar Federasyonu, raporun açıklanmasından bir gün sonra resmen AB Uluslararası Kasaplar Konfederasyonu üyesi oldu. 'ABHaber.com' sitesinin haberine göre, hükümetin gıda mevzuatını AB'ye uyum çalışmalarını başlattığı bir sırada Türk kasapların AB'deki çatı örgütü olan AB Uluslararası Kasaplar Konfederasyonu'na kabul edildiği duyuruldu.
Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, ABHaber'e yaptığı açıklamada, Türk kasaplarını bundan sonra AB platformlarında temsil edecek olmalarının önemli olduğunu ifade etti.
Türkiye'nin AB ile müzakerelerini sürdürdüğü bir dönemde, Türk kasaplar olarak AB'ye üye olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Yalçıntaş, "Polonya'nın örgüte tam üyelik başvurusu teknik sebeplerden dolayı reddedildi, Ancak bizim üyelik başvurumuz ise oybirliğiyle kabul edildiö dedi. AB Uluslararası Kasaplar Konfederasyonu'nun 100 yıllık bir örgüt olduğunu söyleyen Yalçındağ, kendi sektörlerini AB üyesi ülkelerin seviyesine getirmek için çalışacaklarını vurguladı. Yalçındağ, "Temel amacımız AB gıda mevzuatını yakından takip etmek ve Türkiye'nin AB'de lobisini yapmak" dedi.