Türk kız kardeşler mühendisliğe yön veriyor

Türk kız kardeşler mühendisliğe yön veriyor
Türk kız kardeşler mühendisliğe yön veriyor

Sıddıka Demir Velipaşaoğlu (sağda) ve Semahat Demir.

ABD'deki Kadın Mühendisler Derneği'ne yönetici oldular


ANTALYA - Yüksek öğrenimlerini ABD’de tamamlayan iki kız kardeş, başarı öyküleriyle kadın mühendislere yol gösteriyor.
ABD’de kadınları mühendisliğe yönlendirmek ve bu alanda kariyer yapmalarına destek olmak amacıyla çalışmalarını sürdüren ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından "Kadın Mühendisler Derneği"nin (Society of Women Engineers) başkanlığına Sıddıka Demir Velipaşaoğlu seçildi. Velipaşaoğlu’nun yardımcılığına da kardeşi Prof. Dr. Semahat Demir getirildi.
1950 yılında kurulan ve 20 bin üyesi bulunan derneğin yönetimi ilk kez Türk kadın mühendislere emanet edilirken, ABD’de başarılarıyla "Türk kız kardeşler" olarak anılan Velipaşaoğlu ve Demir, daha üniversite öğrencisi oldukları yıllarda, kadınları mühendisliğe yönlendirmek, eğitimlerini yapabilmeleri için burs temin etmek ve bu alanda kariyer yapmalarına destek olmak amacıyla 59 yıl önce kurulan dernekte aktif görev aldılar. İki kardeş, Dernek çalışmalarını sürdürürken ABD’de ayrı yıllarda, "Yılın Genç Mühendisi", "Yılın Seçkin Mühendisi" ve "Yılın Lider Mühendisi" ödüllerine de layık görüldüler.
Antalya’da aileleriyle tatil yapan Sıddıka Demir Velipaşaoğlu ve Semahat Demir, gazetecilere yaptıkları açıklamada, kadınları mühendisliğe özendirmek için çalıştıklarını söylediler.
Velipaşaoğlu, ABD’deki Derneğin başkanlığına ilk kez bir yabancının seçilmesinin kendisi için de büyük mutluluk olduğunu ifade etti.
ABD’nin, bilim ve teknolojide, liderliği başka ülkelere kaptırmak istemediğini belirten Demir ise Obama hükümetinin, mühendislik, teknoloji ve fen bilimlerinde ilerleme sağlanması amacıyla 3 milyar dolar ek ödenek çıkarttığını kaydetti.
ABD’nin, Rusya, Çin ve Hindistan gibi fen bilimleri, mühendislik ve teknolojide hızla yükselen ülkelerle rekabet gücünü korumak istediğini vurgulayan Demir, "Mühendislik alanında en başarılı ilk 500 şirket de derneğimize destek veriyor. Küresel ekonomik krizin yaşandığı şu günlerde bile desteklerini çekmeyeceklerini bildirdiler" dedi. (aa)

bigPara.com