Türk kız kardeşler mühendisliğe yön veriyor

Türk kız kardeşler mühendisliğe yön veriyor
Türk kız kardeşler mühendisliğe yön veriyor

Sıddıka Demir Velipaşaoğlu (sağda) ve Semahat Demir.

ABD'deki Kadın Mühendisler Derneği'ne yönetici oldular


ANTALYA - Yüksek öğrenimlerini ABD’de tamamlayan iki kız kardeş, başarı öyküleriyle kadın mühendislere yol gösteriyor.
ABD’de kadınları mühendisliğe yönlendirmek ve bu alanda kariyer yapmalarına destek olmak amacıyla çalışmalarını sürdüren ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından "Kadın Mühendisler Derneği"nin (Society of Women Engineers) başkanlığına Sıddıka Demir Velipaşaoğlu seçildi. Velipaşaoğlu’nun yardımcılığına da kardeşi Prof. Dr. Semahat Demir getirildi.
1950 yılında kurulan ve 20 bin üyesi bulunan derneğin yönetimi ilk kez Türk kadın mühendislere emanet edilirken, ABD’de başarılarıyla "Türk kız kardeşler" olarak anılan Velipaşaoğlu ve Demir, daha üniversite öğrencisi oldukları yıllarda, kadınları mühendisliğe yönlendirmek, eğitimlerini yapabilmeleri için burs temin etmek ve bu alanda kariyer yapmalarına destek olmak amacıyla 59 yıl önce kurulan dernekte aktif görev aldılar. İki kardeş, Dernek çalışmalarını sürdürürken ABD’de ayrı yıllarda, "Yılın Genç Mühendisi", "Yılın Seçkin Mühendisi" ve "Yılın Lider Mühendisi" ödüllerine de layık görüldüler.
Antalya’da aileleriyle tatil yapan Sıddıka Demir Velipaşaoğlu ve Semahat Demir, gazetecilere yaptıkları açıklamada, kadınları mühendisliğe özendirmek için çalıştıklarını söylediler.
Velipaşaoğlu, ABD’deki Derneğin başkanlığına ilk kez bir yabancının seçilmesinin kendisi için de büyük mutluluk olduğunu ifade etti.
ABD’nin, bilim ve teknolojide, liderliği başka ülkelere kaptırmak istemediğini belirten Demir ise Obama hükümetinin, mühendislik, teknoloji ve fen bilimlerinde ilerleme sağlanması amacıyla 3 milyar dolar ek ödenek çıkarttığını kaydetti.
ABD’nin, Rusya, Çin ve Hindistan gibi fen bilimleri, mühendislik ve teknolojide hızla yükselen ülkelerle rekabet gücünü korumak istediğini vurgulayan Demir, "Mühendislik alanında en başarılı ilk 500 şirket de derneğimize destek veriyor. Küresel ekonomik krizin yaşandığı şu günlerde bile desteklerini çekmeyeceklerini bildirdiler" dedi. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/9435749435746

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bana faydası ne? - vet12

  Peki bundan ben nasıl faydalanacağım? Hidayet'den bahseden Amerikalılar'ın sözlerinden etkilenip Türklüğümle gurur mu duymalıyım? Ya da Muhtar Kent Cola'nın CEO'su olduğu için duymam gerektiği gibi mi? Cola bize daha ucuza mı gelecek?Yeter artık ya,bırakın şu eziklik duygusunu..Kimse kimsenin umrunda değildir kardeşim..Türkiye eski Türkiye değil,görün bunu artık..

  TEBRİK EDERİM - berk_berkant

  Tebrik ediyorum ikisinide. Böyle büyük bir işin altına imza atmak kolay değildir. Saygılarımla

  TÜRKLÜK VE MÜHENDİSLİK - Hevwelatî

  acaba diyorum bu yurt dışındaki bu TÜRK ve başarı nedir.asıl anlamı.Milliyetçilikmi veya vatandaşlıkmı.yani bunlar Türk olmaz ise bir başka halktan olsa başarılı sayılmazlarmı.Yıllardır BuTÜRK ve TÜRKİYE kelimeleri arasında seçilen başarılar bu medyada yayınlanır.Ancak bir başka halktan olupta Türküm demiyorsa onların adları okunmuyor.Oysa işin gerçeği dünya üzerinde yaşıyan her sınıftan halk ve her dinden milletlerden gerek mühendislik gerek tıp aklınıza ne gelirse gelsin yaptıkları her başarı tüm dünyadaki insanlık içindir.Artık bu Türk kelimesini aşalım.Bu öyle dar ve kalıplaşmış Türk ve Müslümanım demekle ne yaptık.gurula ilk okulda ve sonraki eğitim dönemlerinde bağırarak her yıl anma ve kutlama günleri düzenliyerek ve temsilen o oyunu oynayarak İŞTE YUNANLILARI İZMİRDE BÖYLE DENİZE DÖKTÜK:DOĞRUDUR.Ancak bu gün Yunannistan da yaşayan bir kişinin yıllık milli gelirden aldığı pay ve insan hakları insan özgürlükleri sosyal adaletle karşılaştırın bakalım.kim kimi denize dökmüş.biz 30 yıldır halkımız olan kürtlerle savaşıp durmaktayız.işte iki kız kardeş buradan kim bilir ne şekilde ABD ye gidip orada başarılı oldular.bu başarıyı bize sundukları için onlara teşekkür ederim.

  peki ne muhendisi imisler? - firstmermaid

  Haberde Turk halkinin kendileriyle gurur duyulmasinin saglanacagi her noktaya deginilmis ama bu basarili kizkardeslerin hangi alanlarda muhendislik yaptiklari malesef belirtilmemis, merak ettim dogrusu.

  mühendislik ve türkiye - semih_can_balci

  bir mühendis olarak tavsiyem, mühendislik okumayınız. türkiyede mühendislik adına ne yapılıyor? AR-GE nedir daha tam anlaşılmış değil. Böyle bir ortamda mühendislikten bahsetmek çok zor. her zeki ve çalışkanım diyenin bitiremeyeceği zorlu sınavlarla dolu 4 yıl. ardından sekreter maaşı ile iş takipçiliği yapmak. bir tek imza yetkisi var. onuda diplomayı kiraya veriyorsun. senden başka bir istekleri yok zaten. imza at gerisine karışma. şimdiki aklım olsa yazılım mühendisliği. her şey sana bağlı. yönetici de sensin, çaycı da. güzel bir fikir, bir kaç hafta sabahlama.. maddi ve manevi tatmin. bakınız "Mark Zuckerberg"

  tr dekadın mühendis ve mühendis - conversation

  ülkemde herkes mühendis:) Geçen bir yazı okudum çok hoşuma gitti. Doktor olmayan ... ilaç yazamaz. İmam olmayan.... namaz kılaıdramaz.Öğretmen olmayan....ders veremez. İİBF mezunu olmayan... muhasabe tutamaz. Avukat olmayan.... davalara giramaz.Hakim olmayan.... yargı kararı vermez. MUHENDİS OLMAYAN=IMZA ATAMAZ. bir mühendis olarak söylüyorum sakın muhendıs falan olmayaın.Pıyasa muhedısım dıyen çekirdekan yatişme ustalarla dolu.Şimdi birde uygulama mühendisliği diye bir şey çıkartıyorlar avrypada abd de denkliği bile olmayan teknık ogretmenlerı guya uygulama muhendısı yapacaklar. UYGULAMA MUHENDISLIGIN DE AVRUPADA YOK. butun teknık ogretmenler oşiyasada mühendisim diye çalişyor kimsenin sorduğuda anladıgıda yok zaten. Tekrar söylüyorum hayatınız hatasını yapmayın. gidin hemşire olun mesleğiniz yaparsınız en azından.