Türk korsanlar Çinlilerle savaşıyor

Türk korsanlar Çinlilerle savaşıyor
Türk korsanlar Çinlilerle savaşıyor
Microsoft'un pazarları arasında Çin'in ardından en yaygın korsan yazılım Türkiye'de.


Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un Türkiye CEO’su Tamer Özmen, Microsoft’un pazarları arasında Çin’in ardından en yaygın korsan yazılımın Türkiye’de kullanıldığını, bu faktörün etkisi ve yazılım harcamalarının ekonomideki payının düşük olması nedeniyle, Türkiye’nin Microsoft’un en büyük 20 pazarı içine giremediğini söyledi. Dünyanın en büyük 17’inci ekonomisi olan Türkiye, Microsoft’un en büyük 25’inci pazarı konumunda bulunurken, Ortadoğu ve Afrika (MEA) bölgesinde Güney Afrika’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Emeğe para vermiyoruz

Özmen, “Türkiye korsanlık konusunda (Microsoft dünyası içinde) Çin’den sonra dünyanın ikinci büyük ülkesi. Biz emeğe para vermekten hoşlanmayan bir ülkeyiz. Kendi malımızın çalınmasına izin vermiyoruz ama başkasının malını şirketler seviyesinde bile para vermeden kullanmayı kabul edebiliyoruz. Toplumsal olarak bu algının değişmesi lazım” dedi.
Business Software Alliance’ın (BSA) son verilerine göre, Türkiye’de lisanssız yazılım kullanım oranı yüzde 62 düzeyinde bulunuyor. Bu yazılımların değersel büyüklüğü 526 milyon dolar olarak tahmin edilirken, Türkiye yüzde 62’lik korsan kullanımı oranıyla, Çin, Rusya, Hindistan, Endonezya, Arjantin ile korsanın en yaygın kullanıldığı ülkeler listesinde ilk sıralara oturuyor.
Bilgi teknolojileri konusunda global veri sağlayıcılarından Intrernational Data Corporation’ın (IDC) verilerine göre, Türkiye’de bilgi teknolojileri yatırımlarının yüzde 80’i donanıma yapılırken, yatırımların yüzde 20’si yazılım ve hizmete gidiyor. Türkiye’deki yazılım harcamaları Batı Avrupa ’ya kıyasla 11 kat daha düşük kalıyor.

Windows FATİH Projesi’nde olmalı

Hükümetin eğitim sistemi için başlattığı FATİH Projesi’nde yer almak istediklerini vurgulayan Özmen, “Çok ciddi bir çaba gösteriyoruz. Çok büyük bir eğitim ekosistemimiz var. TÜBİTAK’a çalışmalarımızı gösterip tabletlerde Windows 8 kullanılması için çalışıyoruz. (Google’ın işletim sistemi) Android seçildi. Rekabet ortamı olmadığını düşünüyoruz, doğru rekabet olması için her sistemin olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
Türkiye’de yazılım sektörünün 2013 yılında yüzde 10 büyümeyle 821.41 milyon dolara, donanım pazarının yüzde 12 artışla 7.92 milyar dolara, hizmetler pazarının ise yüzde 12 artışla 1.22 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.
Microsoft’un dünyada 40 milyon lisans satışına ulaştığı yazılımı Windows 8’in Türkiye’deki ilk rakamlarının büyük ilgiye işaret ettiğini söyleyen Özmen, internetten yapılan lisans satışlarında Türkiye’nin MEA bölgesi içinde ilk sırada olduğunu vurguladı.

Bing 2014’te geliyor

Türkiye’de Google’ın yüzde 99 payla lider olduğu arama motoru pazarına Rus Yandex’in ardından Microsoft da ‘Bing’ markasıyla 2014 yılında giriş yapmayı planlıyor. Bing’in Türkiye’ye girişinin geciktiğini söyleyen Özmen, “ ABD , İngiltere gibi dünyanın en büyük pazarlarında momentum kazanmadan diğer pazarlara enerji harcayamıyorsunuz. Ancak Türkiye birinci fazda eklenecek 25 ülke arasında yer alıyor” dedi.
Microsoft’un e-posta servisi Hotmail’in ise Türkiye’de halen kullanımda ilk sırada yer aldığını söyleyen Özmen, “Hotmail, (Google’ın) Gmail’ine karşı pazar payı kaybetmiyor. Windows 8 telefonların ve tabletlerin çıkmasından sonra, tabletlere ve telefonlara Live ID veya hotmail hesabıyla girebiliyorsunuz. Uygulamaları indirebilmek için Live ID kullanmanız lazım. Bu da oranın tekrar yükselmesine neden olacak” dedi. (Reuters)

bigPara.com