Türk malları fuarı İpek Yolu'nda

'İpek Yolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı' treni yola çıktı. İlk kez bir trende organize edilen fuar, Ankara Garı'nda düzenlenen törenle uğurlandı.

ANKARA - 'İpek Yolu Türk İhraç Ürünleri Fuarı' treni yola çıktı. İlk kez bir trende organize edilen fuar, Ankara Garı'nda düzenlenen törenle uğurlandı. TCDD Genel Müdürlüğü işbirliği ile Forum Fuarcılık ve Geliştirme A.Ş'nin organize ettiği fuarı taşıyan İpek Yolu Treni'nin ilk durağı İran olacak. Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan trenin uğrayacağı ülkeler arasında yer alıyor. İpek Yolu treninin yolculuğu 38 gün sürecek.
Trende 40'a yakın işadamı ve sanatçı da seyahat edecek. Jandarma Genel Komutanlığı bando takımının da yer aldığı törene Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da katıldı. Yıldırım, yedi ülkenin başkenti dahil 11 şehre uğrayacak trenin son durağı olan Almatı'daki törenlere Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağını kaydetti. Tüzmen ise, trenin gideceği ülkelerle ticaret hacminin de iki yılda yüzde 100 arttığını söyledi.