Türk müteahhitleri 38 yılda yurtdışında 155 milyar dolarlık inşaat yaptı

Türk müteahhitleri 38 yılda yurtdışında 155 milyar dolarlık inşaat yaptı
Türk müteahhitleri 38 yılda yurtdışında 155 milyar dolarlık inşaat yaptı

Yurtdışında 5 binden fazla projeye imza atan Türk firmaları istihdama da katkıda bulundu. Türkiye den yüzlerce işçi bu projelerde çalıştı. FOTOĞRAF: REUTERS

Krize rağmen yurtdışında başarılı çalışmalara imza atan Türk müteahhitlik firmaları 1972-2010 yılları arasında 155 milyar dolarlık iş yaptı. Krizde azalan işlerin yeniden canlanması bekleniyor

BURSA - 1972 yılından bu yana yurtdışında 155 milyar dolarlık iş yapan Türk müteahhitlerin, inşaat alanında dünyada Çin’den sonra ikinci sırada geldiği bildirildi. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Genel Başkanı Serdar Harp, inşaat sektörünün küresel ekonomik krizin etkilerinin görülmeye başladığı 2008 yılında yüzde 8.1 ve 2009 yılında da revize edilmeyen rakamlara göre yüzde 16.3 oranında küçüldüğünü söyledi.  Aynı daralmanın yurt dışında da yaşandığını belirten Harp, inşaat sektöründeki gerilemenin, yurt dışında iş yapan iş adamı ve firmaları da olumsuz etkilediğini ifade etti. Harp, Türk müteahhitlerinin yıllardır dünyanın birçok ülkesinde milyarlarca dolarlık projeyi hayata geçirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Türkiye’deki inşaat sektörü, ülkedeki ekonomik yönelime paralel olarak 1980’lerin başından itibaren yurt dışında önemli işler yapmaya başladı. Verilere göre, 1972’den 2010 yılına kadar 155 milyar dolar değerinde 5 binden fazla proje üstlenildi. Bu rakamın yarısından fazlasının son dört yılda üstlenilen projelerden oluşması, önümüzdeki yıllardaki iş hacmini katlanarak artacağının göstergesi olarak değerlendirilebilir.”
Yurt dışı yatırımlarına bakıldığında küresel ekonomik krizin etkilerinin görülebileceğini dile getiren Harp, “2007 yılında 19.5 milyar dolarlık bir yurt dışı iş hacmi varken, krize rağmen bu hacim 2008 yılında 23.6 milyar dolara yükselmiştir. 2009 yılında krizin etkisi açık biçimde görünür olmuştur ve iş hacmi 18.8 milyar dolara gerilemiştir” dedi. Harp, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde önceliği, Afrika , Ortadoğu ve BDT’nin aldığı göz önünde bulundurulursa, krizin bu bölgelerdeki yayılım sürecinin yurt dışı inşaat hizmetlerine doğrudan yansıyacağının söylenebileceğini kaydetti. (aa)

‘Dünyada Çin’den sonra geliyoruz’
İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin de yurt dışındaki yatırımların özellikle son yıllarda ciddi ivme yakaladığını belirterek, Türkiye’nin, dünyada bu alanda Çin’den sonra geldiğini söyledi. Türk müteahhitlerin geçen yılın üzerine çıkmayı hedefleyerek çalıştığını ifade eden Şahin, “Yurt dışındaki bu yatırımlar, ihracata da olumlu yansıyor. Firmalar, ihtiyaçlarını Türkiye’den alıyor. Bu durum sektöre olumlu yansıyor” diye konuştu. Şahin, inşaat sektörünün canlanmasının, 200’ün üzerinde alt sektörü de canlandırdığı için önem taşıdığını anlattı.


    ETİKETLER:

    Afrika