Türk mutfağından 1.2 milyar dolarlık ihracat çıktı

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bünyesinde bulunan metal, plastik ve elektronik ihracatçı birlikleri, Türk mutfak eşyaları sektörünün dünya pazarında hak ettiği payı alması için güçbirliği yapıyor.

İSTANBUL - İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) bünyesinde bulunan metal, plastik ve elektronik ihracatçı birlikleri, Türk mutfak eşyaları sektörünün dünya pazarında hak ettiği payı alması için güçbirliği yapıyor. Üç birliğin katkısıyla metal ve plastik mutfak eşyaları ile elektrikli küçük ev eşyaları alanında düzenlenen İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması'nın üçüncüsü 21 Mart 2007'de yapılacak.
Yarışmayla ilgili bilgiler veren İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Başkanlar Kurulu Başkanı ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki, 2005 yılında mutfak eşyalarında toplam dünya ihracatının yaklaşık 46.1 milyar dolar seviyelerinde olduğunu, Türkiye'nin ise bu pastadan yaklaşık 1.2 milyar dolar ile ortalama yüzde 2.4'lük bir pay aldığını söyledi.
Tasarım yarışmasının üçüncüsü
Mutfak eşyaları ihracatının istikrarlı bir biçimde yükseldiğini kaydeden Öztiryaki, sektörün ihracatının artırılması için Türk Mutfak Eşyaları Kataloğu hazırlandığını, dünyadaki bütün alıcılara gönderilecek olan katalogla sektörün ve ürünlerin alıcılara daha ayrıntılı ve etkin tanıtılacağını söyledi. İMMİB 3. Endüstriyel Tasarım Yarışmaları 2007 metal, plastik ev eşyaları ve elektrikli küçük ev eşyaları alanlarında profesyonel ve öğrenci tasarımcıların katılımına açık olarak düzenleniyor. Kayıt, 1 Aralık 2006'da başlayacak, elektronik kayıt 15 Ocak 2007'de sona erecek.