Türk özel sektörü dünyaya örnek olacak

Türk özel sektörü dünyaya örnek olacak
Türk özel sektörü dünyaya örnek olacak

UNDP Daimi Temsilcisi Shahid Najam (sağda) BTSO Başkanı İlhan Parşeker i ziyaret etti. FOTOĞRAF: SERHAT TEZCAN / DHA

BURSA - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Türk özel sektörünün deneyimlerini paylaşacağı uluslararası nitelikte İstanbul merkezli ‘Özel Sektör Gelişimi Merkezi’ açıyor. UNDP Daimi Temsilcisi Shahid Najam, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTSO) ziyaretinde, Türk özel sektörünün gelişim hızının etkileyici olduğunu belirterek “Türk özel sektörü, çok hızlı gelişti ve şu an başka ülkeler Türkiye ’ye bakıyor, çok yakından takip ediyor, destek istiyor, örnek model olarak Türkiye’yi yakından inceliyor. Türkiye’de özel sektördeki hızlı gelişimin, sadece bölgesel değil, küresel anlamda da örnek bir model olduğunu düşünüyorum” dedi.

İstanbul’a ‘Özel Sektör Gelişimi Merkezi’
Najam, UNDP’nin İstanbul merkezli ‘Özel Sektör Gelişimi Merkezi’ açmaya karar verdiğini dile getirerek, şunları söyledi: “Şu anda DPT, TİKA, İMKB ve İTO gibi kuruluşlarla görüşüp, onların desteğini aldık. Burada küresel anlamda Türk özel sektörünün önemli rolü olacak. Uluslararası nitelikteki merkezle, Fiji’den Şili’ye, Kanada’dan Güney Afrika ’ya kadar Türkiye’nin özel sektör geliştirme faaliyetlerine önemli katkısı olacak. Eminim ki BTSO’nun, bu uluslararası geliştirme merkezinde, özellikle girişimcilik ve özel sektördeki liderlik ruhundan dolayı önemli katkıları olacaktır.”
BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ise 2008 yılında başlayan ve Bursa’da da önemli oranda hissedilen küresel ekonomik krizin etkilerinin, yavaş yavaş kalkmaya başladığını ifade etti. Konuşmaların ardından Najam ile BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker arasında UNDP Bölgesel Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar’ın (Growing Inclusive Market - GIM) mutabakat zaptı imzalandı. UNDP Bölgesel Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar ile kapsayıcı iş modelleri ve yaklaşımları için bilinç oluşturulup, proje faaliyetleri ve somut kapsayıcı pazar yatırım projelerine aracılık edilerek, özel sektörle ortaklık kurulup Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve BDT’deki kalkınma faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. (aa)