Türk şirketi NASA ile uzay yolunda!

Türk şirketi NASA ile uzay yolunda!
Türk şirketi NASA ile uzay yolunda!
İki Türk'ün sahibi olduğu Sirerra Nevada (SNC) Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), astronotlarını uzaya taşıyacak küçük uzay gemilerini inşa edecek 3 firmadan biri oldu.

Hürriyet ’in haberine göre NASA, Boeing, SpaceX ve Sierra Nevada şirketlerine, toplam 1.1 milyar dolar ödeyecek. NASA ile anlaşma imzalayan Sierra Nevada ise bu anlaşmadan dolayı 212.5 milyon dolar alacak.

NASA ile imzalanan anlaşmayla ödüllendirildiklerini ifade eden Sierra Nevada Yönetim Kurulu Başkanı Eren Özmen, SNC’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot ve kargo taşıyacak güvenilir ve emniyetli bir uzay aracı geliştirmek için NASA ile ortaklık yaptıklarını söyledi. Özmen, “SNC Uzay Sistemleri Grubu NASA’yla bu anlaşmayı Dream Chaser (Rüya Avcısı) Uzay Sistemi testlerinin devamına yönelik aldı” diye konuştu. Şirketin CEO ’su ve kocası Fatih Özmen ile birlikte, şirkete sahip olduklarını belirten Özmen, geliştirdikleri mekiği bir uçak gibi tasarladıklarını söyledi. Özmen, “Geliştirdiğimiz mekik insanlı uzay uçuşları yapma kapasitesine sahip. Rüya Avcısı mekikle yedi kişiyi taşımayı planlıyoruz. Araçta mürettebatın uçuş sırasında karşılaşacağı G baskısının düşük olmasını hedefliyoruz. Atlas V roketiyle dikey olarak kalkacak mekik, inişte ise normal bir uçak gibi bir pist kullanabilecek” dedi. 1963’te kurulan SNC’nin, 16 eyalette 31 merkezde 2 bin 100 çalışanı bulunuyor.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  NASA

  ,

  Fatih

  ,

  Rüya

  ,

  CEO

  ,

  anlaşma

  ,

  yönetim