'Türk tadını' sevdiriyor

İngiltere'de kurduğu Gama adlı gıda şirketiyle hem kendi markasını üreten, hem de ünlü Türk gıda markalarını ithal eden işadamı Ali Sancak, ülkenin en büyük süpermarketlerinde Turkish Quality reyonları açtırdı.

LONDRA - İngiltere'de kurduğu Gama adlı gıda şirketiyle hem kendi markasını üreten, hem de ünlü Türk gıda markalarını ithal eden işadamı Ali Sancak, ülkenin en büyük süpermarketlerinde Turkish Quality reyonları açtırdı.
Safeway adlı süpermarket zincirlerine üç yıl önce girmeyi başaran Gama Foods Ltd, bu kez de İngiltere'nin bir başka ünlü süpermarket zinciri olan Asda'ya girdi. Sırada İngiltere'nin diğer iki ünlü süpermarket zinciri olan Morrison ve Somerfield'in bulunduğunu belirten Ali Sancak, "İngiliz süpermarketlerine tek ürün sokarak değil, reyon açtırarak ülkemizde üretilen gıda ürünlerinin Avrupa standardında olduğunu ortaya koyduk" dedi. Asda'ya Akdeniz Lezzeti altında girdiklerini, reyonda konserveden lokuma 50 çeşit ürünü tüketiciye sunduklarını belirten Sancak, İngiltere genelinde 300 şubesi bulunan Asda'nın Türk kalitesinin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Sancak, öncelikle Londra içindeki Asda'larda hizmet vereceklerini, zaman içinde bütün İngiltere'ye yayılacaklarını belirtti.
Ebru, Tamtad, Sebahat...
Sancak, Gama'nın üretimi olan Ebru zeytinleri gibi bazı markaları da satışa sunduklarını belirtti. Gama markası altında üretilen bakliyat ve kurutulmuş meyve çeşitlerini de İngiliz tüketicisine Asda kanalıyla sunan Ali Sancak, Tamtad markasıyla üretilen konserve çeşitleri, Sebahat markasıyla üretilen lokum ve helva ile Melis'in turşularının da Asda'nın raflarındaki yerlerini aldığını ifade etti. Sancak, Türk ürünlerinin büyük market zincirlerine girebilmesi için dört yıl çalıştıklarını, standartlara uymak için çabaladıklarını belirtti. Sancak, geçmişte yapılan hatalar nedeniyle Türk ürünlerine duyulan güvensizliği ortadan kaldırmanın asıl hedefleri olduğunu ifade etti.
Sancak 15 yıldır Londra'da faaliyet gösteren Gama'nın Türkiye'den değişik lezzetleri getirmeyi sürdüreceğini söyledi. İngiltere'de faaliyet gösteren çeşitli kültürlerin gıda ürünleri pazarının yıllık cirosunun 100 milyon sterlin olduğunu belirten Sancak, Türkiye'den ürün getiren firmaların bu pazardan yüzde 20 pay alabileceklerini dile getirdi.