Türk tahvilleri kapış kapış

30 yıl vadeli dolar cinsi tahvil ihraç eden Hazine'ye 6 milyar dolar talep geldi. Türk yatırımcılar tahvillerin yüzde 34'ünü alabildi. Hazine en düşük faizli borçlanmaya imza atmış oldu.

ANKARA - Hazine, bu yılın borçlanma programı kapsamında önceki gün verdiği ilk avrotahvil ihracını gerçekleştirdi; 30 yıllık dolar cinsi tahvilde yüzde 7.125 getiriyle 1.5 milyar dolarlık satış yapıldı. Böylelikle tahvilin çıkış getirisi tahmin edilen yüzde 7.15 düzeylerinin altında kaldı. Tahvilin kupon faizi yüzde 6.875 olurken, fiyat 96.890 ya da ABD Hazine tahvilinin 258 baz üzerinde gerçekleşti.
Yüzde 37'si ABD'ye


Büyütmek için tıklayınız

Tahvil ihracına ilişkin Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "Tahvile ilişkin tutar 17 Ocak Salı günü hesaplarımıza girecektir. Söz konusu tahvil ihracı ile mevcut tahvillerimiz arasındaki en uzun vadeye, 2036, bugüne kadar ihraç edilen dolar cinsinden tahviller arasındaki en düşük kupon oranı yüzde 6.875 ile ulaşıldı."
Hazine'nin bu yılki dış borçlanma programı kapsamında, yılın ilk tahvil ihracının yapıldığı anımsatılan açıklamada, tahvile 18 ülkeden, ihraç tutarının 4 katı talep geldiği; satılan tahvilin yaklaşık yüzde 37'sinin ABD, yüzde 34'ünün Türkiye ve yüzde 29'unun Avrupa'daki yatırımcılara satıldığı vurgulandı.
210 yatırımcı satın aldı
Tahvilin 210 yatırımcıya satıldığı, bu yatırımcılar arasında dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcılarının önemli bir paya sahip olduğu vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:
"Ülkemiz üçüncü kez 30 yıl vadeli tahvil ihracında bulunmaktadır. Dün (önceki gün) ihraç edilen tahvilin maliyetinde ve risk priminde elde edilen başarı, ülkemiz ekonomisinde son yıllarda kaydedilen olumlu gelişmelerin bir sonucudur."
Hazine Müsteşarlığı, avrotahvil ihracı için Citigroup ve Deutsche Bank'a önceki gün yetki vermişti. Bu yılın ilk uluslararası tahvil ihraçlarını gerçekleştiren Filipinler ve Türkiye böylelikle toplamda 3.5 milyar doların üzerinde borçlanmayı tamamladı.
Analistler, tahvillerin getirileri düşmesine karşın gelişmekte olan ülke tahvillerine ilginin bu yıl da devam etmesinin beklendiğini ifade ediyor.