Türk tahvilleri kapışıldı

Hazine, 2005 yılı dış borçlanma programı kapsamında, 1 milyar avro tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdi. İtfa tarihi 16 Şubat 2017 olan 12 yıllık devlet tahvilinin yatırımcıya getirisi yüzde 5.69 olarak açıklandı.

İSTANBUL - Hazine, 2005 yılı dış borçlanma programı kapsamında, 1 milyar avro tutarında tahvil ihracı gerçekleştirdi. İtfa tarihi 16 Şubat 2017 olan 12 yıllık devlet tahvilinin yatırımcıya getirisi yüzde 5.69 olarak açıklandı.
Tahvilin kupon oranının, avro piyasasında vadesine göre en düşük oran olduğu belirtilen açıklamada, tahvilin faizinin ise uluslararası sermaye piyasalarında bugüne kadar dolar ve avro cinsinden ihraç edilen tahviller içinde en düşük oran olduğu belirtildi.
Hazine'nin yaptığı açıklamaya göre avro cinsinden yapılan en
uzun vadeli borçlanmadan sağlanan gelir, 16 Şubat 2005 Çarşamba günü hesaplara girecek.
Hazine açıklamasında son tahvil ihracı ile avro piyasasında vadelerin uzatıldığı, maliyetlerde de önemli bir iyileşme sağlandığı kaydedildi. Tahvile 30 ülkeden yaklaşık 5.5 milyar avroluk talep geldiği, tahvilin yüzde 35'inin Avrupa, yüzde 30'unun Türkiye, yüzde 26'sının İngiltere, yüzde 9'unun ise Asya ve Ortadoğu'daki yatırımcılara satıldığı açıklandı. AB'nin 17 Aralık kararı sonrasında yapılan bu ilk avro cinsinden tahvil ihracına, daha önce tahvillere yatırım yapmamış olan Avrupalı yatırımcıların da yoğun ilgi gösterdiği ifade edildi.
Financial Times gazetesi de avro tahvil ihracının başarısında, Türkiye'nin AB perspektifinin etkili olduğunu yazdı. Gazete, yabancı yatırımcıların 'avro tahvil ihracında Türkiye'nin bir parçası için mücadele ettiği'ni yazdı.
Deutsche Bank ile birlikte ihracı düzenleyen UBS yetkilisi Dennis Hotzapffel de işlemde birçok yeni yatırımcının yer aldığını belirterek "Yatırımcılar, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda iyimser bir görüşü benimsiyor" diye konuştu.
Yüzde 30'u Türklere
İngiliz gazetesi, Moody's adlı derecelendirme kuruluşunun, Türkiye'nin tahvillerine, yatırım notunun dört sıra altında olan B1, diğer iki derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's ve Fitch'in ise, ondan bir derece yüksek olan BB notunu verdiğine dikkati çekti.
Hazine'nin avro cinsi tahvil ihracından yüzde 30'luk kısma denk gelen 300 milyon avroluk (380 milyon dolar) tahvili Türkiye'den yatırımcılar aldı. Hazine'nin geçen ay sattığı 2 milyar dolar tutarındaki tahvilin de yüzde 27'sini oluşturan 540 milyon dolarlık kısmı Türkiye'deki yatırımcılar tarafından alınmıştı.
Hazine Müsteşarlığı, borçlanma programı çerçevesinde bu yıl uluslararası piyasalardan tahvil ihracıyla 5.5 milyar dolarlık borçlanma planlıyor. Ocakta yapılan 2 milyar dolarlık ve bu ay yapılan 1 milyar avroluk (1 milyar 275 milyon dolar) borçlanmayla birlikte toplam borçlanma 3 milyar 275 milyon dolara ulaştı. Bu tutar, borçlanma programındaki hedefin yüzde 60'ına yakın.