Türk tahvilleri kapışılıyor

Meksika ve Brezilya'nın ardından Venezüella ve Kolombiya'nın da uluslararası piyasalarda işlem gören avrobondlarını vadesinden önce geri alacağını açıklaması aynı kategorideki Türk tahvillerine olan talebi artırdı.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Meksika ve Brezilya'nın ardından Venezüella ve Kolombiya'nın da uluslararası piyasalarda işlem gören avrobondlarını vadesinden önce geri alacağını açıklaması aynı kategorideki Türk tahvillerine olan talebi artırdı. Uluslararası piyasalarda işlem gören Türk avrobondları her gün yeni bir rekor kırarken dün 2030 vadeli avrobond 220 baz puana ulaşarak yeni bir rekora daha imza attı. Bir ay önce aynı tahvil 245 baz puandan işlem görüyordu.
Dünyada likidite fazlası bulunduğunu ve bunun kendine adres aradığını söyleyen Tekfenbank'tan Bahar Yazgan son gelişmelerden sonra Türkiye'nin yıldızının parladığını belirterek şunları söyledi:
"Likiditenin yoğun olduğu bu dönemde gelişmekte olan ülke kategerisindeki dört ülkenin tahvillerini geri çekeceğini açıklaması uluslararası fonlarda paniğe neden oldu. Bu fonların 'kâğıtsız kalacağız' telaşı gözde piyasalar arasında bulunan Türkiye'ye olan talebi artırdı."
Geçen haftalarda önce Türk avrobondlarına yönelen yabancı yatırımcıların haftabaşından bu yana YTL tahvillere olan talebinde de ciddi artış gözlendi. Pazartesi günü bir yabancı yatırım bankasının yoğun döviz satıp bono alımını salı günü bir başka yabancı bankanın izlemesi ve dün de yabancıların döviz satıp bono alımlarının sürmesi yüzünden dolar gün içinde 1.3020 YTL'ye kadar geriledi. Gün sonunda ise dolar 0.8 YKr düşüşle 1.3060 YTL'ye indi. 5 Eylül 2007 vadeli gösterge tahvilin faizi ise dün de 0.25 puan değer kaybıyla tarihinde gördüğü en düşük seviye olan yüzde 13.24 seviyesinden günü tamamladı.