Türk tekstilciler Kolombiya yolcusu

İSTANBUL - İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Kolombiya’da yapılan Güney Amerika’nın en büyük tekstil fuarına, 30 civarında firmayla ocak ayında fuara ilk kez katılacaklarını söyledi.
Gülle, bir zamanlar ‘bitti’ denilen sektöre son iki yılda önemli yatırımlar yapıldığını belirterek, sektörün ihracat rakamının yüzde 22.3 arttığını, bunun Türkiye genelinin üzerinde olduğunu söyledi. Sektörün kriz dönemine göre daha iyi durumda olmasına rağmen üç yılda yaklaşık 200 firmanın kapandığına işaret eden Gülle, ilk beş ayda tekstil sektörü olarak 1 milyon 200 bin dolarlık ithalat yapıldığını anlattı. 

‘Spor olsun diye değil’
Gülle, ithalatın miktar bazında yüzde 80, değer bazında yüzde 100 arttığını dile getirerek, “Sektörümüzün dünya cirosu 250 milyar dolar, Türkiye cirosu ise 250 milyar dolar. Kimse spor olsun diye bu işi yapmıyor” diye konuştu. Birlik olarak yeni pazarlara girme çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Gülle, Güney Amerika’nın en büyük tekstil fuarının Kolombiya’da yapıldığını, 30 civarında firmayla ocak ayındaki bu fuara ilk kez katılacaklarını söyledi.
Verilen bilgiye göre, Türkiye’nin tekstil ihracatı Ocak-Temmuz 2010 döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.3 artışla 3.7 milyar dolara ulaştı. 2009’u bir önceki yıla göre yüzde 19.1 düşüşle 5.5 milyar dolar ihracatla kapatan sektörde bu yılın ocak ayında yüzde 21.1, şubat ayında yüzde 29, mart ayında yüzde 32.5 ve nisan ayında yüzde 23.9 ihracat artışı oldu. Mayısta yüzde 18.4’le ihracat artışı devam ederken, şubat ve mart aylarına göre ivmesini kaybetti. (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    İstanbul