Türk Telekom 8 Mbps hıza kadar tüm internet tarifelerini tek fiyatta topladı

Türk Telekom 8 Mbps hıza kadar tüm internet tarifelerini tek fiyatta topladı
Türk Telekom 8 Mbps hıza kadar tüm internet tarifelerini tek fiyatta topladı

Erem Demircan, Celalettin Dinçer ve Mehmet Toros (soldan sağa), Türk Telekom?un hedeflerini anlattı.

Türk Telekom, 8 Mbps bağlantı hızına kadar tek fiyatlı tarife uygulamasına geçti. 8 Mbps bağlantı hızı 4 GB için 29 liradan başlarken, 6 GB'de 39 liraya, sınırsız tarife seçeneğindeyse 49 liraya sunuluyor

İSTANBUL - Ses tarifelerinde Jettvel ve Jettfon’la devrim yapan Türk Telekom, internet için de tek fiyata en yüksek hızı vermeyi planlıyor.  Türk Telekom, yeni internet hizmetinde 8 Mbps’ye kadar olan tüm internet tarifelerini tek bir fiyatta topladı. Toptan olarak tüm İnternet Servis Sağlayıcılarının kullanımına sunulan yeni internet tarifeleri ile Türkiye’deki tüm İnternet Servis Sağlayıcılar (İSS) müşterilerine daha yüksek hızda, uygun fiyatlı ADSL hizmeti sunabilecek.
İnterneti daha geniş kitlelere, daha yüksek hız ve daha yüksek erişim olanağı ile sunmayı hedefleyen Türk Telekom, bu yeni internet hizmetinde 8 Mbps’ye kadar olan tüm internet tarifelerini tek bir fiyatta topluyor. Bu tarifeler 4 GB, 6 GB ve sınırsız seçenekleriyle pazara sunuluyor. 4 GB için 29 liradan başlayan fiyat tarifesi, 6 GB’de 39 liraya, sınırsız tarife seçeneğindeyse 49 liraya pazara sunuluyor. 

Hız artarken fiyat düşüyor
Bu arada ‘Sınırsız’ kavramı, 15 GB ile sınırlı tutuluyor. Türk Telekom’un ‘Adil Kullanım Sınırı’ adını verdiği bu kotanın aşılması durumunda, bağlantı hızı bir sonraki aya kadar 8 Mbps’dan 512 Kbps’a indiriliyor (16’da biri). Türkiye’de aylık ortalama internette kullanımının 5 GB olduğu belirtiliyor.
Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan,  2005’den bugüne internette hızın artarken fiyatların düştüğünü ifade ederek, 2008’de nüfusa göre ADSL penetrasyonunun yüzde 7.6 seviyesine geldiğini, hane sayısına göre ADSL penetrasyonunun ise yüzde 30.4 olduğunu söyledi. Demircan, Türkiye’de, Doğu Avrupa’nın neredeyse iki katı seviyesinde ADSL penetrasyonu bulunduğunu ve abone sayısının 2005 sonundan bugüne yüzde 412 arttığını, Türkiye’nin, dünyada ve Avrupa’da en fazla penetrasyon artışı sağlayan ülke olduğunu kaydetti.
Türk Telekom Operasyon Başkanı Celalettin Dinçer de, geniş bantı bütün yatırımlarında ve takip ettikleri hizmetlerde işin odak noktasına yerleştirmiş durumda olduklarını belirterek, Türk Telekom’un artık sadece Türkiye’de değil, dünyada ve bölgede de önemli bir oyuncu haline geldiğini kaydetti.
Son 3 yılda 3.7 milyar lira yatırım yaptıklarını ve geçen yıl 2 bin 600 kişiyi işe aldıklarını bildiren Dinçer, “Geleceğe ve pazara değer katmak, iletişim pazarını büyütmek istiyoruz” dedi. Türk Telekom’un teknolojik altyapısına ilişkin bilgiler veren Dinçer, 2008’de konsolide yatırım miktarlarının 1 milyar 750 milyon liraya ulaştığını, bu yıl da grup olarak konsolide yatırım miktarlarını yaklaşık 2 milyar lira olarak hedeflediklerini kaydetti.
Celalettin Dinçer, Türk Telekom’un bugün 122 bin 500 kilometrelik fiber optik kablo şebekesine sahip bulunduğunu, bunun dünyanın etrafının üç defa çevrelediğini, son üç yılda kapasitelerini yüzde 25 artırdıklarını anlattı.
Türk Telekom olarak hemen hemen her köye ve mezraya ulaşmış durumda olduklarını belirten Dinçer, internetin daha da hızlanması için yatırımlarının sürdüğünü ifade ederek, “Müşterilerimizin yüzde 85’ini aşan bir kesimine 8 Mbps ve üzeri hızları vermeyi hedefliyoruz” dedi. Dinçer, Türk Telekom’un şu anda kurulu enerji kapasitesinin Keban Barajı’nın bir türbininden daha büyük bir kapasiteye denk geldiğini ifade ederek, alternatif enerji kullanımlarına yönelmiş durumda bulunduklarını, rüzgâr türbini ve güneş paneli gibi bu konudaki yatırımlarının son hız devam edeceğini vurguladı. 

6 milyon kullanıcısı var
Celalettin Dinçer, 31 Mart 2009 itibarıyla Türk Telekom’un sahip olduğu ADSL kullanıcı sayısının 6 milyona ulaştığını ve şu anda kurulu kapasitelerinin 7 milyon 661 bin civarında olduğunu belirterek, “Bu hız artışı ne anlama geliyor? Bugüne kadar Türk Telekom, ADSL’de 4 Mbps’ye kadar bu hızı sağlıyordu. Bugünden itibaren Türk Telekom tek bir tarife altında 8 Mbps’ye kadar yeni bir hizmet sunmaya başladı” şeklinde konuştu.
Şu anda erişim şebekesinde yaptıkları çalışmalarla önemli bir iyileştirme sağlandığını, Türk Telekom’un, şu anda ADSL abonelerinin ne kadar hıza ulaşabileceğini takip edebildiğini, bir veri tabanları bulunduğunu bildiren Dinçer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu veri tabanında yaptığımız çalışmalarla şu sonuçlar ortaya çıkıyor; müşterilerimizin yüzde 80’i 4 Mbps’nin üstünde bir hıza ulaşabilecek durumda. 8 Mbps’ye kadar hizmet alacak olan abonelerimiz toplam abonelerin yaklaşık yüzde 75’ini oluşturuyor.
8 ve üstü hızlardaki, 32 Mbps’ye kadar hizmet alacak grup da yüzde 25’i oluşturuyor. Müşterilerimizin yaklaşık yüzde 55’i 4-8 Mbps arasındaki hızdan yararlanabilecek durumda.” (Radikal)