Türk Telekom için Koç-İtalyan flörtü

Türk Telekom'un özelleştirmesi için açılan ihaleye teklif verme süresi uzatılırken, İtalya'nın hâkim telefon operatörü Telecom Italia'nın Koç Holding ile ihalede işbirliği için görüşmelere başladığı ancak bu görüşmelerin henüz "erken safhada" olduğu bildirildi.

İSTANBUL- Türk Telekom'un özelleştirmesi için açılan ihaleye teklif verme süresi uzatılırken, İtalya'nın hâkim telefon operatörü Telecom Italia'nın Koç Holding ile ihalede işbirliği için görüşmelere başladığı ancak bu görüşmelerin henüz "erken safhada" olduğu bildirildi. Türk Telekom'un satışı sürecine ve şirketlere yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Türkiye'nin üçüncü GSM operatörü Avea'da Türk Telekom ile ortaklığı olan Telecom Italia Mobile'nin ana ortağı Telecom Italia, Koç Holding ve bir finans şirketi ile görüşmelere başladı.
Konuyla ilgili bilgi veren kaynak "Telecom Italia ile Koç görüşmeleri başladı, ancak bunlar daha çok erken safhada. Görüşmelerin hızlanması bekleniyor" dedi.
Hafta başında gazetelerde Telecom Italia'nın Koç Holding ve Doğan Holding ile ortaklık yapacağı konusunda haberler çıkmış ancak gerek Koç gerekse de Doğan grupları tarafından yalanlanmıştı.
Aynı kaynak ihale için ortaklık görüşmelerinde Doğan Holding'in de olup olmadığına dair bir soruya "Doğan Holding kesinlikle yok" şeklinde cevap verdi ve "Zaten yalanlamalar, sadece bu üç şirketin bir arada ortaklık yapısı ile ilgiliydi" yanıtını verdi.
Provera açıklamıştı
Telecom Italia Başkanı Marco Tronchetti Provera 10 Mayıs'ta analistlerle yaptığı Türk Telekom konusundaki telekonferansta, ihale için "iki olası ortakla" görüşmekte olduklarını ve bu ihale için sadece "birkaç yüz milyon avro" ayıracaklarını söylemişti. Provera, bu olası ortakların telekom değil, "biri finans ve biri de sanayi" sektöründen olduğunu ifade etmişti.
Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışı için 2004 Kasım ayında açılan ihalede teklif verme süresi yatırımcılardan gelen talep nedeniyle 31 Mayıs'tan 24 Haziran'a uzatılmış, şirketlerin konsorsiyum oluşturmaları için son tarih de 17 Mayıs yerine 10 Haziran olarak değiştirilmişti.