'Türk Telekom olmazsa Telsim'e yatırım yapabiliriz'

Türk Telekom ihalesinde teklif vermeye hazırlanan bir konsorsiyumda yer alan Emirates Telecommunications Corporation (Etisalat) International İcra Kurulu Başkanı Obaid Saeed Bin Mes'har...

İSTANBUL - Türk Telekom ihalesinde teklif vermeye hazırlanan bir konsorsiyumda yer alan Emirates Telecommunications Corporation (Etisalat) International İcra Kurulu Başkanı Obaid Saeed Bin Mes'har, ihalede son teklifi verebilmeleri için Avea'nın pozisyonu konusunda açık yanıta ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Türk-Arap Ekonomi Forumu'nda Türk Telekom ihalesine ilişkin soruları yanıtlayan Mes'har, dünya çapında yayılmayı düşündüklerini, Türkiye'nin de büyük bir pazar olduğunu belirtti.Türk Telekom'u çok kârlı, etkileyici bir şirket olarak niteleyen Mes'har, ihaleyi kazanmak için son dakikaya kadar çabalarını sürdüreceklerini bildirdi. Mes'har, Türk Telekom'un hem sabit hat operatörü, hem mobil şirket ortağı olmasının kendilerine çekici geldiğini ifade etti.
Açık yanıt istiyorlar
Bunun için Avea'nın durumunu öğrenmek istediklerini belirten Mes'har, Avea'nın ortağı İtalyan şirketinin ihaleyi kazanması halinde bir sorun olmadığını, ancak kaybederse ve kendileri kazanırsa, hisseleri İtalyan şirketinden almak zorunda kalacaklarını, bunu istemediklerini ifade etti. İki operatörün bir şirketi yönetemeyeceğini anlatan Mes'har, şöyle konuştu: "Bir gemide iki kaptan olmaz. Özelleştirme otoritesiyle görüşüyoruz. Avea'nın pozisyonu ile ilgili net olarak gelmelerini istedik. Son teklifi vermemiz için Avea'nın pozisyonu ile ilgili açık bir yanıta ihtiyacımız var. Avea problemi çözülürse, iyi bir şansımız olduğunu düşünüyorum. Özelleştirme sürecine son güne kadar devam etmek istiyoruz. Etisalat, ihaleden vazgeçebilecek son operatörlerden biri olacak. Hükümetin buna çözüm bulacağını umuyoruz."
Türk Telekom'un değeri konusundaki bir soru üzerine, bir fiyat vermenin çok zor olduğunu söyleyen Mes'har, "Türk Telekom ihalesini kaybedersek, diğer telekom şirketlerine teklif verebiliriz. Onlarla ilgili yatırım yapabiliriz. Bunlardan biri mesela Telsim" dedi. Emirates Telecommunications Corporation (Etisalat), Cetel Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Dubai İslamic Bank Ortak Girişimi içinde yer alıyor.
'Ortak ticaret odası kuralım' önerisi
Arap Birliği Genel Sekreter Temsilcisi Hicham Yousef, "Türk ve Arap dünyası aynı kayıkta yüzüyor, Türkiye ve Arap ülkeleri bu bölgenin geleceğini düşünmeliler" dedi. Türk-Arap Ekonomi Forumu'nda konuşan Yousef, ilişkilerin geliştirilmesi için çeşitli önerilerde de bulunarak, Türk-Arap Ortak Ticaret Odası ve Türk-Arap Ar-Ge Merkezi kurulması gerektiğini belirtti. Yousef, Türkiye'de olup bitenlerin Arap dünyası tarafından çok yakından izlendiğini de söyledi.
Arap Birliği'nin işbirliğinde forumu düzenleyen AlIktissad WalAamal Konferanslar Direktörü Faysal Abou Zaki de "Türkiye'yi Arap ülkelerinin Avrupa Birliği'ne (AB) açılan kapısı haline getiriyor" dedi. Zaki, Türkiye ile Arap ülkelerinin bölgesel bir serbest ticaret alanı oluşturmaya çalışmasını ve bunun avantajından yararlanmasını istedi.
Türkiye'de kablo alanında yatırımı bulunan Saudi Cable Yönetim Kurulu Başkanı Khaled Ali Rida Zaynel de Türkiye'de üç kablo şirketini iflasın eşiğinden alarak geliştirdiklerini ve 54 ülkeye ihracat yapmayı başardıklarını söyledi.
Bugün Almanya'da yüksek gerilim kablo piyasasının yüzde 70'inin Türkiye'den ihraç edilen ürünlerden oluştuğunu aktaran Zaynel, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vizyonu ile Türkiye'de yatırım yaptıklarını söyledi. Ekonomik ortamdaki çalkantılara rağmen bunun gerçekleştiğini anlatan Zaynel, "Burada bürokrasi çok güçlü bir kale. O dönem geri dönseydik, tekrar gelir miydik? Kesinlikle evet" diye konuştu.
Arap yatırımcıları Türkiye'ye davet eden Zaynel, geleceğin Türkiye'sinin sadece Batı'ya değil, Arap dünyasına bakmaktan geçtiğini ifade etti.
Araplardan ticari atak
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye ve Arap ülkelerinin tümünün birlikte sürdürülebilir kalkınmalarını sağlayacak ortak ticaret, enerji ve ulaştırma programlarını süratle uygulamanın zamanının geldiğini belirtti. Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek, karşılıklı dış ticaret hacmini ve yatırım fırsatlarını geliştirmek amacıyla İstanbul'da düzenlenen Türk-Arap Ekonomi Forumu başladı. Forumun açılışında konuşan Tüzmen, bu forumun, suikast sonucu hayatını kaybeden eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin projesi olduğunu hatırlattı.
Tüzmen, 2000'de 2.8 milyar dolar olan Arap ülkelerine yönelik ihracatın, geçen yıl 11.7 milyar dolara, ithalatın 4.5 milyar dolardan 7.6 milyar dolara yükseldiğini ve 20 milyar dolarlık ticaret hacmi oluştuğunu ifade etti. Tüzmen şunları söyledi: "Bu ülkelerle ticaret hacmi yıl sonunda 24 milyar dolara ulaşacak. Ama bu rakam potansiyeli yansıtmıyor. Daha da büyümeli. Arap sermayesi dünyada yağmaya hazır bekleyen bir bulut gibi. İyi organize edebilirsek, Türkiye senelik 10 milyar dolar civarında Arap sermayesi çekebilir."
Arap ülkeleriyle, birkaç yıl içerisinde serbest ticaret alanı anlaşmalarının tamamlanacağı bilgisini veren Tüzmen, Irak - Türkiye koridorunda demiryolu taşımacılığını sağlayacak hattın yapımının da öncelikle projeler arasında yer aldığını belirten Tüzmen, Mısır ve Irak doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakli gibi yatırımlar başta olmak üzere, bu alanda ortak projelerin önemini vurguladı. Türk müteahhitlik firmalarının Arap ülkelerinde gerçekleştirdikleri projelerin toplam tutarının 23 milyar doları aştığını belirten Tüzmen, sözkonusu alanda diğer ülkelerden destek istedi.