Türk Telekom'a 4 teklif var

Telekom ihalesinde dört grup yarışacak: Koç-Carlyle, Etelsat-Çalık, Turktell-Genpa-Tekofaks, Oger-Telekom
Italia.

ANKARA - Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin özelleştirilmesi ihalesine, 4 ortak girişim grubu teklif verdi. Yeterlilik alan 4 Ortak Girişim Grubu'nun 4 ayrı zarftan oluşan teklif paketleri, İhale Komisyonu Başkanı ve Özelleştirme İdaresi Başkanı (ÖİB) Metin Kilci başkanlığında toplanan İhale Komisyonu'nca açıldı. Toplantıda önce, yeterlilik alan grupların, teklif veriş sırasına göre ihale paketleri açıldı. Buna göre Telekom ihalesine, Koç Holding Ortak Girişim Grubu, Oger Telecoms Ortak Girişim Grubu, Etisalat Ortak Girişim Grubu ile Turktell Ortak Girişim Grubu'nun teklif verdiği görüldü.
İhale Komisyonu, 4 ortak girişim grubunun teklif paketlerindeki Rekabet Kurumu Bildirim Formu zarfını açmadan, Rekabet Kurumu'na göndermek üzere muhafaza altına aldı. Daha sonra söz konusu girişim gruplarının
ihaleye katılmak için vermeleri gereken belgelerin zarfı açılarak, komisyonca değerlendirildi.
Komisyon Başkanı Kilci, yapılan inceleme sonucunda 4 ortak girişim grubunun İhale Komisyonu'na verdiği belgelerin, 'tam ve usulüne uygun' olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Kilci, 4 konsorsiyumdan teklif alındığını, teklif paketlerinin açılarak, bunların içinde gerekli belgelerin var olduğunun saptandığını, Rekabet Kurumu bildirim zarflarının ise açılmaksızın Rekabet Kurulu'na gönderileceğini söyledi. Kilci, "Bu dönemde iş planları değerlendirilerek, akabinde fiyat teklif zarfları açılacak" dedi.
Komisyonun önümüzdeki bir hafta içinde 4 ortak girişim grubunun verdiği 'iş planlarını' değerlendireceğini kaydeden Kilci, yapılacak değerlendirme sonunda 100 üzerinden 75'in üzerinde puan alan firmaların 'fiyat teklif' zarflarını açmak üzere, 1 Temmuz 2005 günü saat 14.00'te teklif sahiplerini ihale komisyonu toplantısına davet etti.
'Ambalaja göre olsa...'
Toplantının sonunda Koç Grubun'dan bir temsilcinin, "1 Temmuz tarihinde açık artırmaya geçilmeden, bir haftalık süre verilmesinin" mümkün olup olmadığını sorması üzerine Kilci, pazarlık görüşmelerinin söz konusu tarihte yapılarak ihalenin aynı gün sonuçlandırılacağını söyledi.
Bu arada ihale komisyonundaki Ulaştırma Bakanlığı temsilcisi Talat Aydın'ın, Etisalat'ın verdiği ve diğer tekliflerden şık gözüken teklif paketinin açılması üzerine "İhale pakete ve ambalaja göre sonuçlansa ihaleyi Etisalat kazanır" demesi Koç Holding temsilcileri ile ihale komisyonu ve ÖİB Başkanı Metin Kilci arasında gülüşmelere neden oldu.
Protestolar gün boyu sürdü
KESK'e bağlı Haber-Sen, Türkiye Komünist Partisi (TKP) ile Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Türk Telekom A.Ş.'nin özelleştirilmesini protesto eylemi yaptı. Türk Telekom özelleştirilmesinde son teklif verme günü olması dolayısıyla Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) önünde toplanan Haber-Sen üyelerine, TKP ve ÖDP'liler de katıldı.
İhale için gelenleri içeri almamak üzere burada eyleme başlayan grup, bahçe demirlerine çeşitli sloganlar içeren dövizler ve pankartlar astı. "Telekom bizimdir, satılamaz", "IMF defol, bu ülke satılık değil" şeklinde sloganlar atan eylemciler, daha sonra Kızılay'a kadar yürüyerek, burada dağıldı.
Yarışacak gruplar
1- Etisalat Ortak Girişim Grubu: -Cetel-Çalık Enerji Telekomünikasyon A.Ş. (Çalık Holding'in telekom şirketi).
-Dubai Islamic Bank.
-Abu Dhabi National Insurance Company.
-Etisalat-Emirates Telecommunications Corporation. (Birleşik Arap Emirlikleri'nin telekom şirketi)
2- Koç Holding Ortak Girişim Grubu:
-Koç Holding A.Ş.
-The Carlyle Group L.L.C.
3- Oger Telecoms Ortak Girişim Gurubu:
-Oger Telecom L.L.C.
-Saudi Oger. (Öldürülen eski Lübnan başbakanı Refik Hariri'nin Suudilerle ortak telekom şirketi). İhaleyi kazanması halinde Telecom Italia azınlık ortak olarak bu gruba katılacak.
4- Turktell Ortak Girişim Grubu:
-Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. (Turkcell iştiraki)
-GenPa
-Tekofaks
-Kurtson Madencilik. (Çukurova Grubu şirketi)