Türk Telekom'a Ortadoğu da talip

Hisselerinin yüzde 55'i blok olarak satışa çıkarılan Türk Telekom'la ilgilenen 13 şirket arasında Ortadoğulu ve Uzakdoğulu yatırımcıların da bulunduğu ve bazılarının ihale şartnamesi aldığı belirtiliyor.

ANKARA - Hisselerinin yüzde 55'i blok olarak satışa çıkarılan Türk Telekom'la ilgilenen 13 şirket arasında Ortadoğulu ve Uzakdoğulu yatırımcıların da bulunduğu ve bazılarının ihale şartnamesi aldığı belirtiliyor.
Dünyanın en büyük 13'üncü telekom şirketi olarak gösterilen ve 19 milyon sabit hat aboneli Türk Telekom'la doğrudan ya da dolaylı ilgilenen yerli ve yabancı yatırımcılar şöyle sıralanıyor: 'İspanya Telefonica, Telecom Italia, Belçika telekomünikasyon şirketi Belgacom, Deutsche Telekom, Koç Holding, Sabancı Holding, Oyak Grubu, Suudi Telekom, Öger Telekom, Eser Telekom, Kuveyt Türk, Çalık Grubu, Turktell Uluslararası, Dubai İslamic Bank, Malezyalı lider GSM operatörü Maxis Communications, eski Lübnan Başbakanı Rafik ElHariri'nin sahip olduğu bir şirket.
Yerliler de sırada
İhaleye, Rekabet Kurulu'nun görüşü doğrultusunda Türkiye'deki GSM pazarında hâkim olan şirketler tek başına giremeyecek. Ancak Turkcell'in iştiraki Turktell Uluslararası da şartname satın alanlar arasında yer alıyor.
Türk Telekom'un kablo TV hizmetini veren Kablo.net'in kurucusu Eser Telekom'un Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gözüm, ihaleye bir konsorsiyumla katılmak istediklerini ve tekliflere açık olduklarını söyledi. Çalık Grubu'ndan Hüsam Bodeur de ihaleye 'uluslararası teknik ve finansal yeterliliğe sahip bir konsorsiyum ile birlikte' katılacaklarını ifade etti.