Türk telekomcu Arnavutluk'ta

Tekstilde ünlenen Ahmet Çalık'ın firması Çalık Telekom, Arnavutluk'un ulusal şirketi Alb Telekom'un yüzde 76'sını 120 milyon avroya aldı. Bosna ve Kosova için hazırlanan Çalık, Türk Telekom'a da talip.

İSTANBUL - Orta Asya'da yaptığı yatırımlarla tanınan tekstilci işadamı Ahmet Çalık, Arnavutluk'un ulusal telekom şirketi Alb Telekom'un hâkim ortağı konumuna geçmeyi başardı. Çalık'ın Birleşik Arap Emirlikleri'nden ETISALAT (Emirates Telecommunications Corporation) ile birlikte Türk Telekom özelleştirmesine teklif vermeye hazırlanan şirketi Çalık Telekom, Alb Telekom'un yüzde 76 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinde 120 milyon avroya satın aldı. Edinilen bilgiye göre şirket iki hafta sonra Çalık Telekom yönetimine bırakılacak. Çalık Telekom, Arnavutluk Telekom şirketini işletirken Türk Telekom'dan da teknik ve idari destek alacak.
Çalık Telekom Genel Müdürü Hüsam Bodur, Arnavutluk Telekom özelleştirmesinde en uygun fiyatı kendilerinin verdiğini belirterek şunları söyledi:
"Biz şirketin yüzde 76 hissesi için 120 milyon avro verdik. Kalan hisseler ise devlette. Bunun yüzde 5'lik bölümü çalışanlara verilecek. Geri kalan bölüm ise daha sonra devlet tarafından halka arz edilecek. Arnavutluk Telekom'un şu anda 300 bine yakın sabit hat abonesi var. Bu rakam 3 milyon nüfusu bulunan Arnavutluk'ta 450-800 bine kadar çıkabilir."
Telekomun bonusu GSM
Edinilen bilgiye göre ihaleyi kazanan Çalık Telekom'a Arnavutluk'ta devletin elinde bulunan 3. GSM lisansı da bedelsiz olarak verildi. Halen Arnavutluk'ta iki yabancı şirketin işlettiği iki GSM şebekesi daha bulunuyor. Bunlardan biri dünya devi Vodafon, ikincisi ise Arnavut ve Yunan yatırımcıların ortak şirketi AMC'ye ait. Çalık Telekom Genel Müdürü Bodur, önümüzdeki günlerde yönetim ve danışmanlık anlaşması yaptıkları Türk Telekom yetkilileriyle bir araya gelerek GSM şebekesiyle ilgili karara varacaklarını belirtti. Bodur 2009 yılına kadar Arnavutluk Telekom için 50 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti. Arnavutluk Telekom için açılan ihaleye 15 şirket katıldı. Ancak daha sonra elemeler sonucu 4 şirketlik bir kısa liste oluşturuldu. Kısa listedeki Western Wireless adlı bir Amerikan şirketi başka bir şirket tarafından satın alındığı için ihaleden çekildi. Kalan şirketlerden Telekom Slovenya'nın da vazgeçmesi üzerine finalde Koreli bir şirketle Çalık Telekom çekişti.
Çalık Telekom'un geçen yıl Kırgızistan'daki Telekom ihalesine Türk Telekom ile konsorsiyum oluşturarak girdiklerini belirten Bodur şöyle konuştu:
"Geçen yıl Türk Telekom'un özelleştirilmesi konusu netleşmediği için Kırgızistan'daki ihaleye ortak olarak girmiştik. Onların küçük bir hissesi vardı. Kırgızistan'da kararı seçim sonrasına bıraktılar. Ancak seçimden sonra da iktidar değişti. Şimdi ne olacağını bekliyoruz. Ama Arnavutluk'taki ihalede Türk Telekom özelleştirme sürecinde olduğu için ortaklık yapmadık. Onlarla bir teknik destek ve yönetim anlaşmamız var."
Bodur önümüzdeki dönemde hedeflerinin, ETISALAT ile birlikte Türk Telekom ihalesine girmenin yanı sıra bu sektörde Kosova ve Bosna'da yapılacak özelleştirmeler olduğunu söyledi.
Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, Arnavutluk Telekom ihalesini kazanan Çalık Telekom'a teknik destek vereceklerini belirterek "Önümüzdeki günlerde bir araya gelip teknik ve yönetim desteğimizi detaylandıracağız. Sonra fiyatını konuşacağız" diye konuştu.
Yurtdışında büyüyor
Çalık Telekom'u bünyesinde barındıran Çalık Holding tekstil, inşaat, enerji, finans, pazarlama ve dış ticaret alanlarında faaliyet gösteriyor. 2004 cirosu yaklaşık 1 milyar dolar tutarında. Türkiye, Türkmenistan, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kenti ile Ukrayna ve Sudan'da yatırımları bulunuyor.