Türk Telekom'da kademeli arz

Kamuya ait yüzde 55 hissesi Oger Telecom'a satılan Türk Telekom'daki (TT) yüzde 45 kamu payının halka arzı için 15 Kasım'dan sonra düğmeye basılacak.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

UŞAK - Kamuya ait yüzde 55 hissesi Oger Telecom'a satılan Türk Telekom'daki (TT) yüzde 45 kamu payının halka arzı için 15 Kasım'dan sonra düğmeye basılacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, piyasalar uygun olduğunda halka arzın iki-üç aşamada, parça parça yapılacağını, hisselerin yüzde 5'inin TT personeline verileceğini söyledi. TT'deki kamu hisselerinin halka arzının, bir yıllık özelleştirme süresinin dolacağı 15 Kasım'dan sonra yapılabileceğini belirten Yıldırım, ancak, 'mutlaka halka arz olacak' anlayışında olmadıklarını ifade etti.
TT'deki yüzde 55 kamu hissesini vadeli olarak satın alan Oger Telecom'un, bedelin tamamını erken ödemek için çalıştığını, ancak resmi başvuru olmadığını belirten Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Erken ödeme yapılması, halka arz için yapılan planları değiştirmez. Erken ödeme olsa bile halka arz 15 Kasım'dan sonra yapılacak. Türk Telekom'un veri tabanının geliştirilmesi için danışmanlık hizmeti alınan British Telecom uzmanlarıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı'nın Oger Telecom'a yaptığı uyarıya ilişkin bir soru üzerine Binali Yıldırım, bu şirketten getirilen uzmanların atanmasında güvenlik soruşturması yapılmasını, hassas noktalarda istihdam edilmemelerini talep ettiklerini belirtti.
Telecom Italia kararı
Bakan Yıldırım, Telecom Italia'nın Avea'daki yüzde 40 hissesinin TT tarafından satın alınması konusunda henüz onay vermediklerini, söz konusu hisselere karşılık 500 milyon dolar talep edildiği bilgilerini doğruladı. Yıldırım, "Ben o kadar parayı ne gördüm, ne saydım. Bu iş ticari bir iştir. Uzmanları inceleyip karar verecek. Bizim görevimiz Türk Telekom'da halen var olan kamu payına halel gelmesin Bunun için yönetim kurulunda üyelerimiz var. Getirilen teklifleri değerlendirip, uygun kararı vereceklerdir. Endişemiz yok" dedi.
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, TT ve GSM şirketlerinin çoğunluk hisselerinin yabancıların eline geçmesi sonrası doğan 'Telefon dinlenebilir mi?' tartışmalarına ilişkin de konuştu.
Telefon dinleyene ceza
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yasadışı dinlemeyi kim yaparsa yapsın en ağır şekilde cezalandırılacağını ifade ederek, "Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) faaliyetlerine başlayacak. Böylece telefon dinlemelerindeki kuşku sona erecek. Başbakanın görevlendirdiği kişi ve kurum TİB'in yaptığı dinlemeleri denetleyecek" diye konuştu.
'Telsim'de sorun yok'
Telsim'i alan Vodafone'un Yunanistan'da dinleme skandalına karıştığının anımsatılması üzerine de Yıldırım, "Telsim'de sorun yok, her şey yolunda" açıklamasını yaptı. Telekom'a yapılan uyarıya benzer bir uyarının Telsim'e de yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine Yıldırım, şunları söyledi: "Yüzde 100 yabancı sermayeli bir şirketle Türk Telekom aynı değil. Turkcell'in de yabancı ortağı var. Yasaları ihlal eden herhangi bir işlem Telsim, Turkcell, Türk Telekom veya Avea olsun ağır cezalara çarptırılır. TCK'da bununla ilgili 15 madde var."Uşak'ta uçak bayramı
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Atlas Jet'in İstanbul-Uşak arasında doğrudan seferlere başlaması dolayısıyla Uşak'ta düzenlenen törene katıldı. 2001 yılında açılan ancak kısa süre sonra atıl duruma düşen Uşak Havaalanı'na beş yıl aradan sonra ilk uçak indi.
Atlas, pazartesi, salı, çarşamba ve cuma İstanbul-Uşak arasında 79 dolara uçacak. Yıldırım, havaalanının 15 seferden sonra kapandığını, o zaman 200 dolar olan uçak biletinin bugün 53 dolara (79 YTL) indiğini söyledi.