Türk Telekom'dan internet kullanıcısına müjdeli haber

Türk Telekom'u satın aldıktan sonra bir süredir yeni ürün hazırlığında olan Oger Telecom, ilk müjdeyi hızlı internet alanında vermeye hazırlanıyor.

İSTANBUL - Türk Telekom'u satın aldıktan sonra bir süredir yeni ürün hazırlığında olan Oger Telecom, ilk müjdeyi hızlı internet alanında vermeye hazırlanıyor. Tarifelerde değişiklik ve indirime gitmek için Telekomünikasyon Kurumu'na (TK) başvuruda bulunan Türk Telekom, 1-2 hafta içinde ya internet bağlantı hızını iki katına çıkaracak ya da erişim fiyatlarında indirime gidecek. Şirket ayrıca internet kullanımını artırmak için hem telefon hem de e-posta alınabilen multimedya ankesörlü telefonları da yaygınlaştırmaya hazırlanan Türk Telekom, PC kullanımını artırmak için de çalışmalar yapacak.
E-posta alan ankesör
Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, TK ile görüşmeden tarife değişikliği yapamadıklarını hatırlatarak, "Öngörülen değişiklikler kapsamında, bağlantı ücretleri korunurken hızın ikiye katlanması veya daha düşük ücrete aynı hız sağlanması gibi seçenekler olabilecek" diye konuştu.
Hızlı internetin yanı sıra içerik, ses, veri ve video'nun bir araya geldiği çözümler üzerinde de çalıştıklarını vurgulayan Doany, internete bağlantı sağlayan, e-posta alınabilen ve aynı zamanda telefon konuşması yapılabilen ankesörlü telefonları da yaygınlaştıracaklarını sözlerine ekledi.
Sabit hattan SMS
Türk Telekom, yeni hizmetleri TT Sesli Mesaj, TT Aile Kart ve TT SMS'i düzenlediği bir toplantıyla tanıttı. Bu üç yeni servisin de sabit hatların kullanım alanını genişletmeyi hedeflediğini söyleyen Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Toros, "Mobil telefonların bazı avantajlarını da sabit hat ortamına taşımaya çalıştık. TT Sesli Mesaj hizmeti, yerinde olmayan, telefona cevap veremeyen ya da meşgul durumdaki sabit hat kullanıcılarının sesli mesaj kutusu aracılığıyla çağrıları cevaplandırabilmesine olanak sağlıyor" dedi.
TT Aile Kart, üzerindeki çipte müşteri bilgilerini içeriyor ve Türkiye genelindeki tüm ankesörlü telefonların yüzde 86'sına denk gelen 70 bin telefondan yapılacak aramaların ücretlerinin kartın bağlı olduğu sabit hat telefonuna yansıtılmasını sağlıyor. Temmuz ayının ikinci yarısında hizmete açılacak olan TT SMS hizmeti ise sabit telefondan sabit telefona ya da GSM telefona mesaj gönderilebilecek veya mesaj alınabilecek. Bu hizmet, arayan numaranın görünmesi özelliğine sahip olan ve SMS (kısa mesaj) uyumlu telefon cihazlarından kullanılabilecek. TT Sesli Mesaj sisteminde standart mesaj kutusu ücretsiz olarak sunulurken ekstra mesaj kutusu seçeneği tercih edildiğinde aylık 1-4.2 YTL arasında ücret ödemek gerekiyor. TT Aile Kart ise 1 YTL bedelle satılıyor. TT SMS servisi 4.9 Ykr düzeyinde.
Dalgalanma maliyet artırdı
Paul Doany, Türk Telekom (TT) özelleştirmesinde kalan tutarın ödenmesinin eylül ayını bulabileceğini söyledi. Piyasalardaki son dalgalanmanın ardından yabancı bankaların bir Türk şirketine kredi vermesinin maliyetinin yükseldiğini anlatan Doany, "Tutar aynı ama koşullar giderek zorlaşıyor" diye konuştu.
Doany, kalan tutarın yaklaşık yüzde 70'ini yabancı bankalardan borçlanmayı öngördüklerini aktardı. Türk Telekom'un yüzde 55'i, Oger Telecom ile Telecom Italia ortaklığındaki Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'ye 6.55 milyar dolara kasımda devredilmişti. TT için şimdiye kadar 1.4 milyar dolarlık bir ödeme yapıldı. TT yetkilileri, kalan tutarı da peşin ödemeyi planladıklarını açıklamışlardı. Kasımda yapılan açıklamada, Citigroup ve ABN Amro'nun Ojer Telekomünikasyon'a 1.43 milyar dolar tutarında ve TT'nin taksidinin ödenmesine teminat olan bir kaynak sağladığı belirtilmişti. Paul Doany, "İlk taksit için garantör olan bankalarla konuşuyor olmamız doğaldır" açıklamasını yaptı.