Türk Telekom'un %6,68'i satılıyor

Türk Telekom'un %6,68'i satılıyor
Türk Telekom'un %6,68'i satılıyor

Türk Telekom’da yüzde 31,68 payı bulunan Hazine, şirketin ikincil halka arzı için düğmeye bastı. Mayıs 2008’de Türk Telekom’daki yüzde 13,32 hissesini yaklaşık 1.9 milyar dolar gelir elde ederek halka arz eden Hazine, şirketteki yüzde 6,68’lik payını da 2013’ün şubat ayında halka arz etmeyi planlıyor. İkincil halka arzın ardından Hazine’nin Türk Telekom’daki payı yüzde 25’e gerileyecek. Piyasa değeri 23 milyar 660 milyon lira olan Türk Telekom’da, Hazine’nin halka arz edeceği yüzde 6,68’lik payın değeri yaklaşık 1.6 milyar lira seviyesinde bulunuyor. 

İlk işaret Şimşek’ten 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kasım ayında yaptığı açıklamada, Türk Telekom’da hisselerin geniş kesime arzını tercih edeceklerini söylemiş ve “Halkbank’ın halka arzı büyük olduğu için dikkat ederseniz 30 bin bireysel, yüzlerce kurumsal yatırımcıdan bahsediyoruz. Ama Türk Telekom’da nispeten daha küçük bir paydan bahsediyoruz. Orada günün şartlarına göre durum değerlendirilecektir” demişti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na dün yapılan açıklamada, Türk Telekom’dak kamu payının özelleştirilmesine yönelik olarak alınmış herhangi bir karar olmadığı belirtildi. 

Halkbank moral verdi 

Reuters ’a bilgi veren kaynaklar, ekonomi yönetiminin kasım ayında gerçekleşen Halkbank’ın halka arzında elde edilen gelir başarısının bir benzerini Türk Telekom’da hedeflediğini, sermaye piyasası işlemi olarak satışa en hazır varlık olan Türk Telekom’un olumlu piyasa şartlarını kaçırmayacak şekilde satışı için çalışmaların hızlandığını kaydettiler.

bigPara.com