'Türk Telekom'un geliri Hazine'ye aktarılacak'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesi sonrası hangi bilançoyla teslim edileceğinin isteklilere bildirildiğini söyledi.

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom'un özelleştirilmesi sonrası hangi bilançoyla teslim edileceğinin isteklilere bildirildiğini söyledi. Yıldırım, "Oradaki gelir fazlası, belli bir işletme sermayesi dışında Hazine'ye aktarılacak" dedi.
Pakistan İletişim Bakanı Muhammad Shamim Siddiqui ve Pakistan
Adalet Bakanı Muhammad Wasi Zafar ile makamında görüşen Yıldırım, bir gazetecinin "Türk Telekom'un (TT) kasasındaki paranın Hazine'ye aktarımı için yasal düzenleme yapıldı mı?" sorusuna, "TT'nin kasasındaki paranın tasası bize mi düştü?" diyerek şöyle devam etti; "Maliye Bakanlığı koordinatörlüğünde arkadaşlar çalışıyor. İsteklilere şirketin hangi bilançoyla teslim edileceği, gelir fazlasının hangi yollardan Hazine'ye alınacağı bildirildi. Aslolan, gelir fazlası, özelleştirme ile taliplilere aktarılmayacaktır. Belli bir işletme sermayesi dışındaki miktar, Hazine'ye aktarılacaktır."
Yıldırım, "İşlemler teklif alınmadan önce mi yapılacak?" sorusuna karşılık, "Hayır şart değil. Aslolan, teklif verenen neye teklif verdiğini bilmesi" dedi. Şirketin gelir fazlasının ne kadar olduğu ve TT'nin değer tespitinin Bakanlar Kurulu'na gönderilip gönderilmediğinin sorulması üzerine de Yıldırım, gelirin ne kadar olduğunu bilemediğini çünkü sürekli değiştiğini söyledi. Yıldırım, Bakanlar Kurulu'na sunmak üzere teklif alınması öncesine kadar vakitleri olduğunu söyledi.
Pakistan İletişim Bakanı Siddiqui, Pakistan'da Bayındır İnşaat'la yaşanan sorunu, mahkemeye gerek kalmadan dostane şekilde çözmek istediklerini söyledi. Siddiqui, "İki ülkenin yapacağı önemli işler var, bu olay işbirliğimizi engellememeli" dedi. Pakistan'ın bu yıl altyapı yatırımlarına 5 milyar dolar ayırdığını anlatan Siddiqui, Türk müteahhitlerinin bu projelere katılmasını istediklerini söyledi.
Tüpraş'a 9 gün ek süre
Bu arada Tüpraş'ın yüzde 51'inin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik çıkılan ihalede, şirketlerden gelen talep yüzünden ön yeterlilik için son başvuru tarihi 9 gün uzatılarak 22 Haziran'a çekildi.