Türk TV'cilerden görüntü şovu

Avrupa'da satılan her 10 TV'den altısını üreten Türk TV markaları Berlin'de dün açılan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'da yeni teknolojileriyle Avrupalı rakiplerine şov yaptı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

BERLİN - Avrupa'da satılan her 10 TV'den altısını üreten Türk TV markaları Berlin'de dün açılan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'da yeni teknolojileriyle Avrupalı rakiplerine şov yaptı. Dünya'da ilk kez Vestel TV görüntü kalitesini mükemmelleştiren PiXellence yazılımını, Avrupa'da Telefunken markasının lisansını alan Profilo da TV'de temel renk sayısını altıya çıkaran teknolojisini görücüye çıkardı.
ABD çiplerine girecek
Vestel, 70 Türk mühendisin geliştirdiği görüntü kalitesini birkaç kat artıran 'PiXellence'la dünyaya yazılım satmaya hazırlanıyor. Vestel'in PiXellence teknolojısi Japon elektronik devi Sony'nin Pixel Plus'ına rakip olacak. İlk kez Berlin'de düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA'da tanıtılan 'PiXellence' için ABD'li çip üreticileri Freescale ve Xilinx'le ön anlaşma yapan Vestel, bu sayede dünyadaki birçok TV'nin içine kendi markasıyla girecek. Yazılımlar bu çiplere yüklenecek. İTÜ Arıkent'te bulunan Vestel bünyesinde yazılan algoritmalar sayesinde, derinlik, kontrast gibi yedi alanda en iyi görüntü kalitesine ulaştıklarını ve PiXellence'ın ortaya çıktığını söyleyen Vestel İcra Kurulu Başkanvekili Turan Erdoğan, "Geliştirilen bu yazılım dünyada bir ilk. İki ABD'li çip üreticisiyle de anlaştık ve bu üreticiler, bizim algoritmalarımızı kendi çiplerinde kullanacak" dedi. Bu teknoloji sayesinde, TV yayınındaki görüntü nasıl olursa olsun, görüntünün işlenerek mükemmel hale getirildiğini belirten Turan Erdoğan, 'Bu teknolojiyi hem kendi televizyonlarımızda kullanacağız hem de diğer üreticilere satacağız" diye konuştu.
Fuara bir yıldır hazırlandıklarını hatırlatan Erdoğan şunları söyledi:
"Dijital kutular (Set-Top-Box), LCD ve Plazma TV konusunda mühendislerimizin geliştirdiği en son teknolojileri burada ilk kez burada görücüye çıkarıyoruz. Bu konuda üretimimiz artıyor. Çünkü pazarın yüzde 60'ı flat panel dediğimiz LCD ve Plazma ekranlardan oluşuyor."
Evde film kiralama devri
Avrupa'da çok yakında sabit diskli akıllı Set-Top-Box kutuları ile uydudan film indirme dönemi başlıyor. Vestel de bu kutuları üretmek için hazırlık yapıyor. Erdoğan, İngiliz yayın kuruluşu BBC ile bir protokol yaptıklarını söyledi. 300 adet akıllı kutuyu BBC'ye teslim ettiklerini belirten Erdoğan, "BBC bunları test amacıyla 300 gönüllüye verdi" dedi.
Profilo renkli çeyizini Avrupa'ya tanıttı
100 yıllık elektronik markası Telefunken'in Avrupa'daki lisansını alan Profilo Telra, IFA'da, kablosuz plazma TV, Full HD TV ve altı temel renk teknolojisine sahip yeni ürünleriyle 'çeyizi'ni Avrupa'ya tanıttı. Profilo Holding İcra Kurulu Başkanı Göksen Körezlioğlu, fuarla birlikte Telefunken'le yeni bir yaşama başladıklarını söyledi. Körezlioğlu, "Görücüye çıkmış kız gibi heyecanlıyız" dedi.
IFA'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Körezlioğlu, bir ilke imza attıklarını belirterek, yeni 'renk paleti' teknolojisini geliştirdiklerini aktardı. Körezlioğlu şunları söyledi: "Geleneksel TV'lerde yeşil, kırmızı ve mavi gibi üç temel renk kullanılır. Biz buna sarı, parlak mavi ve koyu kırmızıyı ilave ettik. Bu sayede, en canlı görüntüyü elde edebiliyoruz." Telefunken'le ilgili planları hakkında da bilgi veren Körezloğlu, "Telefunken Profilo ile yeniden doğacak ve dünyada sadece Türkiye'de üretilecek" dedi.