Türk uydusu 'Rasat' 2008'de uzayda

TÜBİTAK, uzayı 'Rasat' ile fethetmeye hazırlanıyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün yer istasyonlarıyla birlikte 10 milyon dolara mal ettiği projenin 2008'de hayata geçirilmesi planlanırken...

ANKARA - TÜBİTAK, uzayı 'Rasat' ile fethetmeye hazırlanıyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nün yer istasyonlarıyla birlikte 10 milyon dolara mal ettiği projenin 2008'de hayata geçirilmesi planlanırken, Enstitü Müdürü Murat Leloğlu "Türkiye'yi kurtaran ekip olmaya soyunuyoruz, elimizde kılıçlar değil teknoloji var" sözleriyle iddialı olduklarını vurguladı.
'Rasat' adı verilen uydu dün TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde basın mensuplarına tanıtıldı. Enstitü Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, ilk Türk tasarımı uydu olan Rasat'ın 2008 yılı başında tamamlanmasının ve uzaya fırlatılmasının öngörüldüğünü açıkladı. Uğur Leloğlu, "Rasat uydusuyla uydu yapabilen sınırlı sayıdaki ülke arasına giriyoruz" diye konuştu.
Türkiye'nin daha önce fırlattığı BİLSAT uydusu sayesinde Afet İzleme Takım Uyduları adlı konsorsiyuma da üye olduğunu ve dolayısıyla 'International Charter' adlı örgütten yararlanma hakkı kazandığını belirten Murat Leloğlu, "Türkiye'de bir afet olması durumunda bu örgüt aracılığıyla dünya uzay ajanslarından afet bölgesinin görüntülerinin alınabileceğini kaydetti.
Leloğlu, bir gazetecinin, 'Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu' filmiyle ilgili görüşünü sorması üzerine, henüz filmi izlemediğini belirterek, "Ancak, biz de Türkiye'yi kurtaran ekip olmaya soyunuyoruz. Elimizde ışın kılıçları değil ama teknoloji var" yanıtını verdi. Rasat'ın kendisini geliştirmek için 6, yer istasyonlarını geliştirmek içinse 2-3 milyon dolar harcama yapılarak toplam maliyetin 10 milyon dolar olması planlanıyor.