Türk uydusu yarın uzaya çıkıyor

Türk uydusu yarın uzaya çıkıyor
Türk uydusu yarın uzaya çıkıyor
Yarın fırlatılacak Türkiye'nin askeri amaçlı ilk milli yer gözlem uydusu Göktürk 2'yi, Çin'e gönderilmeden önce muhafaza edildiği TUSAŞ tesislerindeki görüntülendi. Uydu yarın uzaya fırlatılacak.

Türk uydusu yarın uzaya çıkıyor

Yarın fırlatılacak Türkiye ’nin askeri amaçlı ilk milli yer gözlem uydusu Göktürk 2’yi, Çin’e gönderilmeden önce muhafaza edildiği TUSAŞ tesislerindeki görüntülendi. Uydu yarın uzaya fırlatılacak
TUSAŞ Uzay Sistemleri Başkanı İbrahim Keskiner, uyduları GÖKTÜRK 2’nin bir gözlem uydusu olduğunu belirterek uydunun askeri alan da Türkiye’ye hizmet vereceğini söyledi. Göktürk 2’den elde edilecek görüntülerin, askeri alanda istihbarat , sivil alanlarda ise tarımsal ürün analizleri, rekolte tahminleri, zirai mücadele, çevre kirliliği, doğal afetlerin neden olduğu hasarların değerlendirilmesi gibi amaçlarla kullanılacak. Uydu aynı zamanda erozyon ile mücadele ve afet öncesi ve sonrası görüntülerin birbirleriyle karşılaştırılmasında kullanılacak.


Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderilecek Göktürk 2’nin üzerindeki cihazları tanıtan Keskiner, şu bilgileri verdi:
“Uydu fırlatıldıktan bir müddet sonra taklalar atarak yoluna devam edecek. Taklalar sönümlendikten sonra üzerindeki güneş panelleri açılacak ve güneşten alınan ışınlar vasıtasıyla enerji üretilecek. Bu enerji bataryalara aktarılacak ve uydudaki güç dağıtım sistemi üzerinden de ekipmanlara ve cihazlara enerji sağlanmış olacak. Uyduyu yöneten bir bilgisayar var. Bu bilgisayar, algılayıcılardan ve sensörlerden gelen bilgileri derleyen, sistemlere komutlar gönderen, kamerayı yönlendiren, uydunun içindeki tüm ekipmanları yöneten bir sistemdir. Bunun donanımı ve yazılımı tamamen milli olarak geliştirildi. GÖKTÜRK 2, yörüngesine oturduktan sonra kamerası yeryüzüne çevrilecek ve görüntü almaya başlayacağız.”

Uydu nasıl taşındı?
Keskiner, uydunun zarar görmeden taşınmasının çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “ Hava koşulları, ısı ve nem çok önemli. Bu nedenle iklimlendirilmiş bir konteyner içinde taşınıyor. Jeneratör destekli, sıcaklık, nem ve havadaki toz miktarının kontrol altında tutulabildiği temiz oda ortamında, nakli gerçekleştiriliyor” dedi.Fırlatma esnasında yaşanabilecek aksi durumlar için GÖKTÜRK 2’nin sigortalandığını bildiren Keskiner, “Sigortalandığı için bunun maddi bedeli sigorta firmasınca ödenecek. Zaten aynı şekilde yapılmış ve testlerde kullandığımız bir başka uydumuz daha var. İstenmeyen bir durum yaşandığında fırlatılmak için yeterlilik modelini yani yedek uydumuzu göndereceğiz” diye konuştu.

Uzay ortamını sağlayan oda da milli olarak geliştirildi
Göktürk 2’nin ısıl testlerinin yapıldığı yer konusunda da bilgi veren Keskiner, şunları kaydetti:
“Isıl vakum odası, uydumuzun uzay koşullarında vakumlu ortamda sıcaklık testlerinden geçirildiği odadır. -180, 130 derece aralığında uzay koşullarını
burada sağlayabiliyoruz. Bu oda milli olarak gerçekleştirildi. Burada önemli olan şu, bu odanın uydu uçuş modelinde kullanılmasıdır. Yani biz uzaya göndereceğimiz uyduyu burada test edecek kadar bu odaya güveniyoruz. Aynı zamanda uydumuzu tek başımıza test edecek kadar kendi mühendislik birikimimize de güveniyoruz. Bütün analizlerimizi burada testlerle doğruladık.”

bigPara.com