Türk yapımı M4 yolda

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) silah sağlayan Türk firması Sarsılmaz Silah Sanayi, Colt'un M4 silah serisini Türkiye'de üretmek üzere, ABD'li Colt Defence firmasıyla lisans anlaşması imzaladı.

İSTANBUL - Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) silah sağlayan Türk firması Sarsılmaz Silah Sanayi, Colt'un M4 silah serisini Türkiye'de üretmek üzere, ABD'li Colt Defence firmasıyla lisans anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre Sarsılmaz, Colt'un M4 piyade tüfeğini Düzce'deki fabrikalarında üretecek. Colt ürünleri bu sayede ilk kez Kuzey Amerika dışında bir ülkede üretiliyor olacak.
İşbirliği anlaşması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Sarsılmaz Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aliş, Colt Defence ile stratejik bir ortaklık başlattıklarını vurgulayarak, Colt'un Amerikan savunma sanayisinin dev kuruluşlarından ve 7 milyon adedin üzerinde üretilen M16 silah sisteminin de bulunduğu bir çok dizaynı hayata geçirdiğini kaydetti.
80 ülke kullanıyor
Aliş, anlaşmayla Colt lisansıyla ve patentiyle M4 silah sistemleri tüm ürünlerini Türkiye'de üreteceklerini söyledi. Aliş, Türkiye'de M4'lerin özel harekât birimi tarafından kullanıldığına dikkat çekti. Aliş, bu silahların başta ABD silahlı kuvvetleri olmak üzere, Türkiye de dahil, Almanya, İngiltere, İtalya ve Faransa'nın da içinde olduğu 80 ülkenin silahlı kuvvetleri ve özel birliklerince kullanıldığını aktardı. Anlaşmayla Colt'un ürünlerinin ilk kez Kuzey Amerika kıtası dışında bir ülkede üretilmesinin öngörüldüğüne dikkat çeken Aliş, Türkiye'nin tercih edilmesine neden olarak da jeopolitik konum, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ve fabrikalarının teknolojik altyapıya sahip olmasını gösterdi.
Avrupa silah sektöründe ilk üçün içinde olduklarını anlatan Aliş, 54 ülkeye silah ihracatı yaptıklarını, anlaşmanın firmalarının uluslararası pazardaki duruşunu güçlendireceğini kaydetti.
Bond'a silah üretiyor
Sarsılmaz Yönetim Kurulu Başkanı Aliş, uluslararası hukuk kuralları ve uygulamalar dahilinde kalınması, gerekli süreçlerin tamamlanması ve firmaların bağlı bulunduğu iki ülkenin savunma bakanlıklarının anlaşmayı onayının ardından üretime başlanacağını ifade etti. Anlaşmanın Sarsılmaz Silah Sanayi üretim hatlarında üretilecek silah sistemlerinin potansiyel müşterilere ihracı konusunda prensip mutabakatı içerdiğini sözlerine ekleyen Latif Aliş, yılda 54 bin M4 üretebilecek kapasiteye sahip olduklarını belirtti.
Aliş, yıllık silah üretimlerinin 200 bin olduğunu kaydederek, Türk ordusuna da silah sağlayan bir firma olduklarını dile getirdi. 'James Bond ve gangster filmlerinde kullanılan silahların üreticisi olan' Colt Defence'nin Operasyonlardan sorumlu yöneticisi (COO) general James Battaglini de Türkiye'yi tercih etmelerinin nedenlerini 'iki ülke arasındaki dostluk, Türkiye'yi güvenilir bir ortak olarak görmeleri' olarak gösterdi.
Battaglini, ABD'de ateşli silahların üretiminin özel sektör tarafından yapılan bir iş olduğuna işaret ederken, "Biz çoktan ev ödevimizi yaptık. Bundan sonra anlaşmanın onaylanmasında iş, liderlerimize kaldı" dedi. İki firma arasında yapılan anlaşma çerçevesinde, Sarsılmaz Silah Sanayi, NATO standardında 5.56 mm.'lik M4'ün tüm serisini, iki ülke savunma bakanlığının onayıyla Colt Sarsılmaz adıyla üretecek.
1998 yılında tabanca üretimine geçen Sarsılmaz Silah Sanayi, aynı yıl 300 yıllık geçmişi olan İtalyan Bernardelli firmasını satın aldı. Şirket, 2000 yılından bu yana da TSK'ya tabanca üretiyor.