Türk yazılımcının gözü 'petrol zenginleri'nde

Türkiye yazılım pazarı büyümesini sürdürürken, bu yıl sektörün pazar büyüklüğünün yüzde 20 artışla 650 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Ortadoğu ve Orta Asya Türk cumhuriyetleri yazılım ihracatında büyük potansiyel sunarken...


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Türkiye yazılım pazarı büyümesini sürdürürken, bu yıl sektörün pazar büyüklüğünün yüzde 20 artışla 650 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Ortadoğu ve Orta Asya Türk cumhuriyetleri yazılım ihracatında büyük potansiyel sunarken, Ortadoğu da Irak, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Suudi Arabistan gibi genellikle ekonomileri petrole dayalı ülkelerde son yıllarda petrol fiyatlarının hızlı artışıyla ekonomileri büyüme beklentilerin üzerinde arttı.
Ekonomik büyümenin harcamalara, yatırımlara yansıması nedeniyle yeni yazılım ürünlerinin, paket programlarının da bu ülkelere satışı olanaklı olacak. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri de ekonomik gelişmelerinin devam etmesi ve petrol gelirlerinin artmasıyla yazılım ihracatı için potansiyel oluşturabilecek. Yazılım ithalatına bakıldığında, ithalatta başı çeken ülkeler ABD ve AB üyesi ülkeler oluştururken, 2005 yılında 14.5 milyon dolarla İngiltere, 13 milyon dolarla Almanya ve 11,8 milyon dolarla ABD ilk üç sırada yer aldı.
Beyin göçü sorun
İhracatı Geliştirme ve Etüd Merkezinin (İGEME) 'Yazılım Sektörü'
araştırmasına göre, 2.3 trilyon avroyu aşan dünya bilişim pazarında, yazılım sektörü yaklaşık yüzde 20-25'lik bir pazar büyüklüğünü temsil ederken, dünyadaki yazılım harcamasının da 2007 yılında 740 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.
Dünyada yazılım sektöründe önde gelen ülkeler arasında ABD, Almanya, İngiltere, Hindistan, İsrail, İrlanda, İsveç bulunurken, Türkiye'de de yazılım pazarı büyümesini sürdürüyor. 2005 yılında 540 milyon dolara ulaşan Türkiye yazılım pazarının, bu yıl yüzde 20 büyüyerek 650 milyon dolara ulaşacağı belirtiliyor.
Türkiye'de yazılım pazarının büyümesine paralel olarak yazılım dış ticareti de büyürken, kayıt altına alınan yazılım ihracatı 2005 yılında 15 milyon 65 bin dolar oldu. Yazılım ithalatı ise geçen yıl 89 milyon 751 bin dolara ulaştı. Yazılım ihracatı yapılan ülkelere bakıldığında, 2005 yılında 2.2 milyon dolarla ABD, 2 milyon dolarla Almanya, 1.7 milyon dolarla Irak ilk sıralarda yer aldı.
Sektörün en büyük sorununu eğitim ve beyin göçü oluşturuyor. Bilişim sektöründeki eleman açığını kapatmak için her yıl yaklaşık 70 bin uzmanın yetişmesi gerekiyor.