Türk-Yunan bankasına Amerikalı ortak

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaretin geliştirilmesi amacıyla kurulacak Ege Girişim Bankası'na ABD'li fonların da ilgi duyması nedeniyle bankanın üç ülke girişimcilerinin ortaklığıyla kurulacağı bildirildi.

İZMİR- Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaretin geliştirilmesi amacıyla kurulacak Ege Girişim Bankası'na ABD'li fonların da ilgi duyması nedeniyle bankanın üç ülke girişimcilerinin ortaklığıyla kurulacağı bildirildi. İzmir Ticaret Odası heyetinin Atina temaslarıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, kuruluş çalışmaları süren bankaya Yunanistan hükümetinin ve ABD'li yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği belirtildi. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş başkanlığındaki heyet, Atina'da Yunan Türk Ticaret Odası Başkanı Panayotis Kotsikos, BAB Kurucu Komite üyeleri ve ABD'li yatırımcıları temsil eden avukat George Palivos ile bir araya geldi.
Açıklamaya göre Palivos, ABD'li yatırımcıların bölgede özellikle gemicilik, tersane, Doğu Akdeniz limanlarının canlandırılması gibi alanlarda yatırıma istekli olduğunu ve bu nedenle iki ülke işadamlarının kurduğu bankaya ortak olma kararı aldığını ifade etti. Panayotis Kotsikos ise bankanın sinerjisiyle hazırlanan ortak projeleri ABD'li yatırımcıların da desteğiyle hızla harekete geçireceklerini ifade etti.
Sermaye 100 milyon avro
Bankanın daha önce planlanan 60 milyon avro yerine 100 milyon avro sermayeyle kurulacağını ifade eden Kotsikos, üç ülke yatırımcılarının yüzde 33,3 oranında eşit pay alacağını kaydetti. Kotsikos, bankanın Türkiye ve Yunanistan dışında Türk ve Yunanlıların yoğun yaşadığı Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde de şube açacağını söyledi. 26 şube kurmayı planladıklarını kaydeden Kotsikos, önce iki ülke arasındaki ticareti geliştirmeyi sonra da birlikte Orta Asya gibi bölgelere açılmayı hedeflediklerini kaydetti.
Açıklamada Kotsikos'un "Türkiye'de banka satın alma arayışı içinde olan başka bankalar da var. Türkiye finans piyasası daha 10 yabancı banka kaldırır. Kısa zamanda bu boşluk dolacaktır, umarım biz doldururuz" dediği belirtildi. İzmirli heyet bu arada Yunanistan Ekonomi ve Finans Bakanı Yorgo Alogoskufis ve Yunanistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Panagiotis Thomopulos ile de bir araya geldi.