Türk-Yunan borsalarından 'ortak endeks' açılımı

Türk-Yunan borsalarından 'ortak endeks' açılımı
Türk-Yunan borsalarından 'ortak endeks' açılımı

İMKB Başkanı Erkan, ?GT-30 endeksi Türk-Yunan piyasalarına olan ilgiyi artıracak, uluslararası yatırımcılara alternatif sağlayacak? dedi. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU / AA

İstanbul ve Atina borsası işbirliğiyle oluşturulan ve kısa adı GT-30 olan Türk-Yunan endeksi dün ilk kez yayımlandı. Endeks 15'i Türk, 15'i Yunanlı şirket hissesinden oluşacak

İSTANBUL - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ile Atina Borsası (ATHEX) ve STOXX Ltd. işbirliği ile oluşturulan ve kısa adı ‘GT-30’ olan Türk-Yunan Endeksleri dün itibarıyla yayımlanmaya başladı.
Endeksin hayata geçişi nedeniyle yazılı açıklamada bulunan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan bu konuda şunları söyledi: “Geçen yılki global finansal krizden aşamalı olarak çıkıldığı ve uluslararası yatırımcıların alternatif yatırım araçları aradığı bir zamanda, GT-30 Endeksi, Türk ve Yunan sermaye  piyasalarına olan ortak ilgiyi arttıracak olup, bu endekse dayalı her iki piyasanın görünürlüğünün artmasına katkıda bulunacaktır. GT-30’a dayalı yeni ürünler sayesinde İMKB ve Atina Borsası’nın portföy yatırımcılarına sunduğu ürün yelpazesi genişleyecektir. GT-30’un başlatılması, Atina Borsası ile yakın işbirliği konusunda atılmış önemli bir adımdır” dedi.

Türk-Yunan fonu kurulacak
Endekslerin büyük ilgi görmesi ve borsa yatırım fonları dahil yeni finansal ürünlere temel oluşturması bekleniyor.
Endeksin Yunanistan’da da ilgili ile izleneceğini belirten Atina Borsası Başkanı Spyros I. CAPRALOS ise bu konuda şunları söyledi:
“Her piyasadan 15’er şirketin hisselerini ihtiva eden ortak endeksin (GT-30) başlatılmasıyla, iki borsa arasındaki uzun dönemli işbirliğinin sonuca ulaşmasından çok mutluyuz. İnanıyoruz ki ortak endeks ve buna bağlı olarak başlatılacak ürünler ve bu ürünlerin iki borsada işlem görmesi iki piyasadaki yatırımcılara ilave yatırım imkânları sağlayacak, İstanbul ve Atina Menkul Kıymetler Borsaları arasındaki sınır ötesi geçişi kolaylaştıracaktır” şeklinde ifade etti.

Avro değeri de olacak
Taraflar arasında varılan anlaşmaya göre; STOXX Ltd. tarafından hesaplanacak olan GT-30; Fiyat Endeksi ve Getiri Endeksi olarak TL ve Avro değerleri ile yayımlanacak. Endekslerin geriye dönük hesaplanma başlangıç tarihi 31 Aralık 2005, baz değerleri ise aynı tarih itibariyle 1.000 olarak belirlendi. Fiyat endeksleri 15 saniye aralıklarla, getiri endeksleri ise gün sonunda STOXX Ltd. tarafından CEF Feed (Deutsche Boerse sistemi) üzerinden veri yayın kuruluşlarına iletilecek.
GT-30 endeksleri; İMKB ve Atina Borsası’ndan 15’er adet olmak üzere, hisse senetleri işlem gören, halka açıklık oranı yüzde 20 ve üzerinde olan, piyasa değeri yüksek banka ve şirketleri kapsayacak. Endeks kapsamındaki bankaların sayısı, her borsadan dörder olmak üzere sekiz ile sınırlandırıldı. Her yıl mart ve eylül aylarında endeks kapsamındaki şirketler gözden geçirilecek. (aa)

İşte endeksteki 30 şirket
GT-30’da ilk altı aylık dönemde, İMKB ve Atina Borsası’nda yer alacak şirketler şunlar:
İMKB: Akbank, Türkiye Garanti Bankası, Turkcell İletişim Hizmetleri, Türkiye İş Bankası, Hacı Ömer Sabancı Holding, Türkiye Halk Bankası, Koç Holding, Anadolu Efes, Ereğli Demir Çelik, TÜPRAŞ, BİM Birleşik Mağazalar, Doğan Şirketler Grubu, Arçelik, Coca Cola İçecek ve Türk Hava Yolları.
Atina Borsası: National Bank of Greece, Coca Cola HBC, OPAP, EFG Eurobank Ergasias OTE, Alpha Bank, Public Power Corporation, Piraeus Bank, Hellenic Petroleum, Marfin Investment Group, Titan Cement Company, Alapis, Motor Oil (Hellas), Ellaktor ve Jumbo.