Türk-Yunan ortaklığına adım

Türkiye ve Yunanistan arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılması amacıyla kurulması planlanan Türk-Yunan ortak bankası için ilk adım atıldı.

İZMİR - Türkiye ve Yunanistan arasındaki ekonomik işbirliğinin artırılması amacıyla kurulması planlanan Türk-Yunan ortak bankası için ilk adım atıldı.
Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı Panagiotis Koutsikos, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'a, kurulacak bankayla ilgili bir mektup göndererek destek istedi. Mektuba ilişkin açıklama yapan Demirtaş, geçen ay Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü ziyaretinde, iki tarafın da işbirliği kararı aldığı 'Yunan-Türk Bankası' için çalışmalara başlandığını belirtti.
Koutsikos'un kendisine mektupla bilgi verdiğini ve destek istediğini kaydeden Demirtaş, şöyle konuştu:
"Koutsikos, bankanın merkezinin Atina'da, bir şubesinin de İstanbul'da olacağını belirtti. İzmir ve Selanik'te iki şube daha açılacağını, bankanın sermayesinin 100-200 milyon avro arasında olacağını söylüyor. Sermayenin yarı yarıya oluşturulması önerisi yerinde. Yatırım bankası mı, dış ticaretin finansmanı için çalışacak bir banka mı olacağıysa büyük önem taşıyor."
Bankanın kuruluş dosyasının üç ay içinde hazırlanarak, onay için Yunanistan Ulusal Bankası'na sunulacağını ifade eden Demirtaş, Yunanistan'da çalışmaları Yunanistan Ulusal Bankası'nın eski yöneticisi Germidis Dimitris'in yürüttüğünü, İstanbul'da ise Konsey Eşbaşkanı Şarık Tara'nın konuyla ilgilendiğini kaydetti.