Türkçe klavye sözü

Türkçe klavye sözü
Türkçe klavye sözü

Abdullah Gül, Apple CEO usu Tim Cook, Hayrünnisa Gül, Ahmet Gül

Cumhurbaşkanı Gül'ün teknoloji devleriyle buluştuğu gezisinin Apple durağında Türkçe klavye gündeme geldi. Apple CEO'su Gül'e söz verdi

Milliyet Gazetesi'nden Şükrü Andaç'ın aktardığına göre ABD 'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, San Francisco'da dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu Silikon Vadisi'ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Silikon Vadisi turunda ilk durak dünyanın bir numaralı teknoloji devi Apple’dı.

Katı kurallarıyla ün yapan şirket diğerlerinin (Google, Facebook, Twitter, Microsoft) aksine merkez kampüsündeki buluşmada Cumhurbaşkanı Gül ve Türkiye ’den gelen beraberindeki sınırlı sayıdaki ziyaretçiyi ağırladı. Ev sahibi isim Apple’ın CEO’usu Tim Cook oldu.

Gül-Apple buluşmasında ilginç diyaloglar yaşandı. Bunlardan biri de Apple'ın mobil ürünlerinde yaşanan Türkçe karakter sıkıntısı oldu. Tablette iPad ve cep telefonunda iPhone sanal tuş takımında Türkçe karekterlerin olmadığı, tuş takımına bunun ne zaman konulacağı sorulduğunda Tim Cook, konu hakkında bilgisi olmadığını iletti.

Ziyaretçilerden birinin iPad’ini alarak incelediğinde Türkçe karekterlerin tam takımda (açılan ekranda) olmadığını, ancak klavyede bir önceki harfin üzerine basarak ek işlemle bunun yapılabildiğini gören Cook, bu sorunu çözeceklerini ifade etti.

Toplantının ana gündem maddesini ‘FATİH’ projesi oluşturdu. Türkiye’nin yerli tablet PC projesi 8 milyar dolarlık bir işe karşılık geliyor ve Apple’ın da aralarında bulunduğu dünya devleri bu konuyla oldukça yakından ilgili.

Tablet PC projesinin detaylarına oldukça hakim olduğu gözlenen Apple ekibinin iPad’lerden nasıl eğitim yapıldığına, yeni nesil teknolojilerin eğitimde nasıl yararlı kullanıldığına ilişkin sunumu katılımcıları oldukça etkiledi.

Yazı, görsel, video ve animasyon tabanlı elektronik ders kitaplarının öğretmenler tarafından hazırlanarak sınıfa gelecek olması projenin geleceği hakkında fikir verdi. Tim Cook’a hitaben yapılan konuşmayla FATİH projesi için üretim işi de dahil olmak üzere Apple tarafı Türkiye’ye davet edildi. Tim Cook, bu konuyla oldukça yakından ilgilendiklerini ve projeye hazırlandıklarını ifade etti.


Mağazalar açılacak

Apple CEO’su Tim Cook çok yakında şirketin Türkiye ofisinin açılışını yapacaklarını ardından Apple Store ve iTunes mağazalarının da Tükiye’de var olacağını anlattı. Katılımcıların geleceğe yönelik ürünler ve Steve Jobs hakkındaki sorularını şirketin kuralları gereği yanıtlamaktan kaçınan Apple ekibinin Türkiye’deki hızlı büyüyen rakamlardan oldukça etkilendiği de ifade edildi. 1 saat planlanan görüşme 1.5 saate yaklaştı. İlk günün ardından yeni programa göre yarın Google’la başlayacak ziyaretler ardından Facebook ve Microsoft’la devam edecek.


Türkçe klavye sorunu nedir?

Apple mobil cihazların 200’den fazla yeni özellik barındıran iOS5 işletim sisteminin deneme sürümünde Türkçe karakterlerin bulunduğu F ve Q klavyeler yer almış, ancak son kullanıcı sürümü yayımlandığında bu özelliğin sistemden çıkarıldığı ortaya çıkmıştı. Apple’ın bu tercihinin teknik aksaklıklardan kaynaklandığı bildirilmişti. (Milliyet)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108907310890733

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TÜRKÇE KLAVYE VE BİLİM ADAMLARI NEREDE - HARAYDIN

  Soyguncular bir şey uydurup uydurup bu milleti soyuyorlar, buna müsade edilmemeli. Bu millet F klavye ile hızlı yazardı, 10 parmak yazanlar vardı. Q klavye diye bir şeyi piyasaya sürdüler, bazıları F kalvyede ısrar etsede piyasayı yüzde 99 Q klavye sardığı için herkes mecburen Q klavyeye döndü hızlandı. Bu Arap harfi yerine latin harfi almak gibi bir günde kimseyi harfleri bilemez hale getirme gibi bir şeydi.Ama neticede harf dediğiniz öğrenilebilir bir şeydir Latin harfleri de öğrenildi, Q klavyede öğrenildi. Şimdi birileri çıktı F kklavyeye Türkçe uyumlu klavye diyerek yeniden bir F kalvyesi furyası başlatmak istiyor. yok öyle yağma.Bütün klavyeler atılacak yenisi alınacak bazıları kesesin,i şişirecek yok öyle yağma. Şu bilim adamları ne işe yarar, lazım olduklarında ortaya çıkmayacaksa? Derhal Q ve F kalvyenin Türkçe kelimeleri yazmada farkı var mı, birb,irine üstünlüğü var mı, hızlı yazmayı hangisi kolaylaştırıyor en az 100 tane bilimsel araştırma yapsınlar. Her türlü şart ve kişisel özelliklere uygun araştırmada birinin diğerine üstünlüğü çıkarsa o klavye Türkçe uyumlu klavye ilan edilsin. Okullarda ihalelerde diğerleri yasaklansın. Biz piyasanın yüzde 99'u Q klavye iken hala F klavyede 10 parmak eğitim yapan kurumlara kızıyorduk, şimdi millet Q klavye öğrendi tekrar tersine yok böyle bir şey.Soyguncuların tavsiyesi ile değil bilimsel araştırmalarla üstün olan varsa o seçilsin, farkları yoksa soyguncuların oyununa gelinmesin. Millet Q klavye öğrendi bir daha fark yoksa niye soyguncuların keyfi için değiştirsin. Ha fark varsa zamanında Q girmesin diyenleri dinlemeyenler utansın, millet onları buldozer gibi boşuna ezmediğinin bir delili daha ortaya çıkmış olur bu şartla F ye dönülür. Ey bilim adamları neredesiniz yıllardır, hayata lazım olan şeyde yoksanız, olmayacaksanız ne işe yararsınız?

  amerikan vatandaşlığından çıktı - demlicay2011

  neden 600 bin dolar vergi vermemek için. bumu adalet yemeğini suyunu iç kazan vergiye geldimi kaç. işte sana facebook. oyüzden çıktım aslada girmeyeceğim. yüzsüzleri ziyret etmek cumhurbaşkanına yakışmıyor. ama nede olsa amerikan jipi gibi birşey olmadan olmuyor işte.

  İsteyecek başka birşey bulamadınmı?* - turkdanis

  koskoca Cumhurbaşkanı, Ipad meraklisi herhalde isteyecek birşey bulamamışta Türkçe klavye istemiş:)) Allahım kime ve ne günlere kaldık.yapacak hiçmi işin kalmadı Sn Cumhurbaşkanım.Türkiye ağlarken sen IPAD in Türkçe klavye peşindesin.