Turkcell 3G'ye odaklandı

Geçen yıl kârını katlayan Turkcell bu yıl gözünü 3'üncü jenerasyon teknolojilerine dikti.

İSTANBUL - Geçen yıl kârını katlayan Turkcell bu yıl gözünü 3'üncü jenerasyon teknolojilerine dikti. Geçen yıl kârını yüzde 78 oranında artırarak 911 milyon dolara yükselten Turkcell'in 2006 gündeminde 3'üncü jenerasyon (3G) teknolojilerinde büyümek var. 3G lisanslarının verilmesi aşamasında makul bir başlangıç bedeli ve cirodan devlete 'Hazine payı' şeklinde katkı veril mesinin doğru model olacağını söyleyen Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, "Lisans yapılandırıldığı ve frekanslar verileceği zaman biz de mutlaka orada olacağız. Bu alana geç girmekle artı değer elde ettik ama 'geç'in de zamanını geçirmemek lazım" dedi. 3G'yi devrim değil, evrim şeklinde tanımlayan Muzaffer Akpınar, "Bu alana mevcut operatörler dışında dört ya da 5'inci operatörlerin girmesi ne kadar doğru olur bakmak gerek" diye konuştu.
'Abone alımı yavaşlar'
Turkcell'in 2005 faaliyetleri ve 2006 hedeflerine ilişkin Turkcell Teknik Operasyonlar Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan, genel müdür Muzaffer Akpınar, şirketin geçen yıl yüzde 78'lik artışla 911 milyon dolar net kâr elde ettiğini açıkladı. Akpınar, bu büyümeyi de abonelerin aylık kullanım sürelerinin artmasına, makroekonomik dengelere ve faiz giderlerindeki düşüşe bağladı. Turkcell'in GSM' de yüzde 63'e sahip olduğunu vurgulayan Akpınar, "2005 yılında pazardaki rekabete rağmen kazanılan 4.5 milyon net aboneyle Turkcell abone sayısını yüzde 19 artırarak, Türkiye'deki abone sayısını toplam 27.9 milyona çıkardı. Şu anda ise 29.5 milyon seviyesinde" dedi.
Toplam abonelerde faturasız hat sahiplerinin miktarının 22.5 milyonu bulduğunu ve cirodaki paylarının yüzde 50'ler düzeyinde olduğunu aktaran Akpınar, bu trendin süreceğini ancak rekabetin de etkisiyle yeni abone alım hızının yavaşlayacağını hatırlattı.
Akpınar, Turkcell iştiraklerini de içeren Turkcell grubu abone sayısının 32.1 milyonu bulduğunu aktardı. Muzaffer Akpınar, abone kayıplarının ise yüzde 10.1 seviyesine çıktığını ama bunun da makul bir rakam olduğunu ifade etti. Bu yıl müşteriyi elde tutmaya ve müşteri beklentileriyle gelir hedefleri arasındaki dengeyi korumaya devam edeceklerine dikkat çeken Muzaffer Akpınar, "Maliyete duyarlı, sürate önem veren, coşkulu operasyonlara devam edeceğiz. Fiyat politikamız da maliyet üzerine makul bir kâr şeklinde olacak" ifadesini kullandı. Akpınar Fin Tur'daki operasyonların başarıyla yürütüldüğünü, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan ve Moldova'da agresif planlarını devam ettireceklerini, Turkcell'in Fin Tur operasyonlarından 67.6 milyon dolar net kâr elde ettiğini anlattı.
Ukrayna'nın kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayan Akpınar, burada yüzde 8 pazar payına sahip bulunduklarını ve Ocak 2006 itibarıyla 540 milyon dolarlık uzun vadeli finansman sağlandığını sözlerine ekledi. Akpınar, 2004'te 500 milyon dolar yatırım yaptıklarını hatırlatarak, "Bir ara yatırımcılarımızca çok yatırım yaptığımız için eleştiriliyorduk. 2006 için sadece Türkiye'de 350 milyon dolarlık yatırım planladık. Ukrayna'da da 200 milyon dolarlık yatırım yapacağız" dedi.
'Kan kaybetmedik'


Büyütmek için tıklayınız

Soruları da yanıtlayan Muzaffer Akpınar, İran'daki faaliyetleriyle ilgi son durum hakkında "İran'da 2005'e göre daha olumsuz bir noktadayız. Ama tamamıyla oradan çıktık mı, dosyayı kapattık mı? Hayır. Şu etapta çok kuvvetle muhtemel bir proje olmaktan oldukça uzaklaştı. Yine de ilgimizi sürdürüyoruz, gidiyoruz geliyoruz" açıklamasını yaptı. Akpınar, Turkcell'in bağlı olduğu gruptaki gelişmelerin hatırlatılması üzerine de "Ne mutlu bize ki ortaklarımız orası kendi yoluna, biz kendi yolumuza" demediler. Kendi problemlerini kenara koyarak kurumun menfaatlerini düzgün yönetiyorlar. Yaklaşık 3 yıl süren bir türbülansta kan kaybetmedik, kondisyon kaybetmedik. Hatta güçlenerek çıktık" dedi.