Turkcell için Alfa'dan teklif

Rus telekom şirketi Alfa Telecom, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell için resmi teklifte bulunduğunu açıkladı.

LONDRA - Rus telekom şirketi Alfa Telecom, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell için resmi teklifte bulunduğunu açıkladı. Dow Jones Haber Ajansı'na konuşan Alfa Telecom CEO'su Alexey Reznikoviç, "Turkcell ile ilgileniyoruz ve fırsatı yakından inceliyoruz" ifadesini kullandı. Turkcell için yapılan resmi teklifle ilgili ayrıntılı bilgi vermekten kaçınan Reznikoviç, Turkcell'i başarılı ve cazip bir şirket olarak nitelendirdi.
Rusya'nın zengin işadamlarından Mikhail Friedman'ın sahip olduğu Alfa Group'un telekomünikasyon sektöründeki şirketi Alfa Telekom'un GSM alanında önemli yatırımları bulunuyor. Özellikle New York Borsası'nda da listelenen VimpelCom, MegaFon ve Ukrayna'da lider durumdaki Kyvistar şirketin önemli GSM yatırımları arasında.
Alfa Group halen Rusya'nın ikinci büyük operatörü VimpelCom'un yüzde 32.9 hissesine sahip durumda. Ayrıca yine Rusya'nın üçüncü büyük operatörü olan Megafon'un yüzde 25, Ukrayna'nın en büyük operatörü KevStar'ın yüzde 43.5, Golden Telecom'un yüzde 29.6 ve Özbekistan mobil operatörü BuzTel'in tamamı Alfa Group'a ait. Avrupa'nın en büyük GSM operatörlerinden biri olan TeliaSonera, Çukurova Grubu'nun elindeki Turkcell hisselerini almak için geçen mart ayında 3.1 milyar dolar teklif vermişti. Turkcell'de İskandinav ortak TeliaSonera'nın yüzde 37.1 hissesi bulunuyor.