Turkcell sabit hatta iddialı

Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell, bu alandaki başarısını 'sabit hatlara da taşımaya hazırlanıyor. Telekom sektörüne yüzde 99 paya sahip olduğu Turktel ve...

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell, bu alandaki başarısını 'sabit hatlara da taşımaya hazırlanıyor. Telekom sektörüne yüzde 99 paya sahip olduğu Turktel ve onun markası Tellcom'la giren Turkcell, toptan ses ve veri taşıma pazarında liderliği hedefliyor. 28 milyon GSM abonesiyle mobil iletişimde elde ettiği deneyimi sabit hatlarda kullanmayı planlayan Turkcell'in şirketi Tellcom, 2007 yılında sabit telefon operatörü olma yolunda ilerliyor.
Tellcom'un hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan Tellcom Genel Müdürü Veli Tan Kirtiş, şu anda sabit ses hizmeti, internet erişimi, uluslararası ses taşıma, kurumlara yönelik kiralık veri hattı ve yine uluslararası internet bağlantısı hizmeti sunma yetkilerinin bulunduğunu belirterek 3 bölgede altyapı kurmak için de lisans başvurularının bulunduğunu açıkladı. Bu altyapı lisansıyla telefon trafiğinin yoğun olduğu alanlarda iki nokta arasında hizmet sunma hakkı elde edeceklerini belirten Kirtiş, "Ayrıca ihalesi 2006'da yapılması planlanan geniş bant telsiz erişim lisansı için de başvurduk. Bu sayede çok yüksek hızlarda ses ve veri hizmeti verebileceğiz" dedi.
'Pazar büyüyor'
Türk telekom sektörü serbestleşmesine rağmen operatörlerin sadece C tipi lisanslarını kullanabildiklerini ve uzak mesafe telefon hizmeti verdiklerini vurgulayan Veli Tan Kirtiş, "Ancak son 2 yılda gerçekleşen trafik kadar bir telefon trafiği 2006'da gerçekleşecek. Bu da pazarın büyümeye başladığını gösteriyor. Önümüzdeki üç yılda alternatif operatörlere geçiş oranı yüzde 25 düzeyine çıkacaktır" diye konuştu. Tellcom'un da büyüyen pazarda 'maliyet avantajı' yaratarak gelişeceğini anlatan Kirtiş, şunları söyledi:
"Telekom sektöründe yapılan araştırma bu alandaki müşterinin ihtiyacı olmasa bile teklif edildiğinde ikinci bir hizmeti alma olasılığının yüzde 40 olduğunu gösteriyor. Bu yüzden mevcut müşterileri avantajlı hizmetlere portföyümüze kattığımızda yeni hizmetleri sunmamız daha kolay olacaktır. Özellikle sayıları 1 milyonu bulan KOBİ'ler hedef pazarımız. Bu yüzden KOBİ'lere özel çözüm merkezi kurduk."