Turkcell satılamıyor

Devir için son gündü
Turkcell'in TeliaSonera'ya satışı gerçekleşmiyor. Yüzde 27'lik hisseyi doğrudan ya da dolaylı kontrol eden Çukurova Grubu'nun patronu Karamehmet satışın son günü olan dün de devir işlemini yapmadı. TealiaSonera, yükümlülüklerini yerine getirmeyen Çukurova'yı dava edeceğini açıkladı.
3.1 milyar dolar
Sonera yetkilileri, "Üzerimize düşeni yaptık" dedi. Çukurova'nın borsaya yolladığı açıklamada ise "Şirketin kontrolünü değiştirmeyecek alternatifler üzerinde çalışılacak" denildi. Çukurova, Turkcell'in yüzde 27'sini 3.1 milyar dolara TeliaSonera'ya satmak için geçen martta ön anlaşma imzalamıştı.

İSTANBUL - Turkcell hisselerinin TeliaSonera'ya satışı gerçekleşmiyor. Yüzde 27 oranındaki Turkcell hissesini doğrudan ve dolaylı şekilde kontrol eden Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet münhasıran görüşme süresi yükümlülüğünün (TeliaSonera dışında başka şirketle görüşmeme) bitim tarihi olan 23 Mayıs'a kadar devir işlemini yapmadı. Bunun üzerine TealiaSonera, yüzde 27 oranındaki hisseyi 3.1 milyar dolar karşılığında satın almak için mart ayının sonlarında ön anlaşma imzaladığı Çukurova'nın yükümlülüğünü yerine getirmemesi nedeniyle mahkemeye gideceğini açıkladı.
TeliaSonera'dan yapılan açıklamada, münhasıran görüşme yükümlülüğünün bitişi için için son tarihin 23 Mayıs (dün) olduğu belirtilerek 'Çukurova Grubu ile mart ayının sonlarında Turkcell hisselerinin nihai satış anlaşmasının tüm koşulları konusunda anlaşılmıştı. O günden bugüne biz üzerimize düşeni yaptık. Buna rağmen Çukurova yükümlülüklerini yerine getirmedi. Nihai anlaşmayı imzalamalarını bekliyoruz. Aksi takdirde yargıya başvuracağız" denildi.
'Neden anlaşamadılar?'
Bu arada Çukurova Grubu'ndan, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na gönderilen açıklamada ise TeliaSonera ile belirlenen süre içinde anlaşma imzalanmadığı belirtilerek 'şirketin kontrolünü değiştirmeyecek' alternatifler üzerinde çalışılmaya başlanacağı belirtildi.
Söylentiye göre Karamehmet'in Turkcell hisselerini devirden kaçınmasının nedeni başta Rus Alfa Grubu olmak üzere çok sayıda şirketle TeliaSonera ile el sıkışmasından sonra bile görüşmeye devam etmesi ve fiyat teklifleri alması. Nitekim Alfa'nın temsilcileri TeliaSonera Çukurova Grubu anlaşmasından onra yaptıkları açıklamada hisseler için 3.1 milyar doların üzerinde teklif verdiklerini açıklamışlardı.
Çukurova Grubu, mart sonundaki ön anlaşmadan bugüne kadar başka şirketlerle görüştüğüne ilişkin haberleri sürekli olarak yalanladı. Ancak gruba yakın çevreler özellikle Ruslarla görüşmelerin bir yıldır sürdüğünü ifade etti.
'Fiyat artar mı?'
Hisselerin TeliaSonera'dan başka birine satılması grubun açıklamasındaki gibi şirketin kontrolünü değiştirmeyecek. Çünkü hisseleri alan, şirketin yüzde 27'sinin sahibi haline gelecek ve yüzde 37 payı olan TeliaSonera'dan sonra ikinci büyük ortak konumuna yükselecek. Kontrolü ele geçirmesi için de halka açık yüzde 16'lık bölüm ile Karamehmet'in elinde kalacak yüzde 13.5'lik bölümün bir kısmını satın alması gerekecek. Yani işi kolay değil. Bu durumda Karamehmet'in TeliaSonerea'dan fiyatı yükseltmesini isteyebileceği akıllara geliyor. Ancak TeliaSonera'nın böyle bir kararı çok kolaylıkla alması ilişkilerin geldiği bu noktada kolay değil.
'Kamuoyuna kulak verdik, yeni alternatiflere bakacağız'
Çukurova Grubu, Turkcell Holding A.Ş. ve/veya Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'de sahip olduğu hisselere ilişkin olarak, kontrol değişikliği sonucunu doğurmayacak ihtimaller üzerinde çalışmalara başlanacağını açıkladı.
Çukurova Holding'den Borsa'ya gönderilen açıklamada, Çukurova Grubu'nun mülkiyetindeki Turkcell Holding hisse senetlerinin Sonera Holding B.V.'ye (Sonera) satışına ilişkin olarak Sonera ile yürütülen görüşmelerde, münhasıran görüşme yükümlülüğü süresinin, taraflar arasında nihai bir hisse alım-satım sözleşmesi imzalanamadan sona erdiği belirtildi.
'Kontrol Türk şirketinde kalsın'
Açıklamada, "Gerek kamuoyunda ve gerekse Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Genel Kurulu'nda, Turkcell gibi yüksek prestije sahip bir şirketin yine bir Türk şirketinin kontrolünde kalması yönünde dile getirilen talepler ve bir kontrol değişikliği halinde çağrı muafiyeti talep edilecek olmasına karşı kamuoyunda oluşan tepkiler ışığında, Çukurova Grubu, Turkcell Holding A.Ş. ve/veya Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'de sahip olduğu hisselere ilişkin olarak, kontrol değişikliği sonucunu doğurmayacak ihtimaller üzerinde çalışmalarına başlayacaktır" denildi.
Son işaret genel kuruldan
Çukurova ile TeliaSonera arasında ilişkilerin kopacağına ilişkin son işaret 29 Nisan 2005'teki olağan genel kurul toplantısında geldi. Toplantıda Çukurova Grubu, TeliaSonera'nın Turkcell Yönetim Kurulu'na girmelerini istediği iki kişiye (outside director) daha önce 'tamam' demesine rağmen karşı çıktı. Satışa kadar elinin rahat olmasını isteyen grubun talebini kabul eden TeliaSonera ortağına kolaylık gösterip teklifini genel kurul toplantısında geri çekti. Ancak Turkcell'in İMKB'nin yanı sıra, New York Borsası'na kote bir şirket olması iki yönetim kurulu üyesine ilişkin yapılan açıklamanın gereğinin yerine getirilmesini zorunlu kılıyor. Bu durumda Turkcell'de kavga eden iki ortağın haziran sonuna kadar bir olağanüstü genel kurul yapıp bu kararı hayata geçirmesi şart. Aksi takdirde Turkcell büyük para cezası ödeme durumunda kalacak ve hisse fiyatları düşecek.
Rusya'da da kavgalılar
Turkcell için Karamehmet ile görüştüğü öne sürülen Alfa Telekom, TeliaSonera için yabancı bir isim değil. Alfa, Rusya'nın üçüncü büyük GSM operatörlerinden Megafon'da TeliaSonera ile ortak ve şirketin yüzde 25 hissesin sahibi. İki şirket arasında Megafon'da çoğunluğu ele geçirmek için bir hukuk savaşı sürüyor. Alfa'nın martta Turkcell hisselerine daha fazla para vereceğine ilişkin açıklaması bazıları tarafından 'Rusya'daki kavganın Türkiye'ye taşındığı' şeklinde yorumlanmıştı.