Turkcell satıp otel parası ödedi

Turkcell'in kurucu ortaklarından işadamı Murat Vargı kendisine ait olan şirketin 10 binde 2,7 oranındaki hissesini 4,6 trilyon TL'ye (4,6 milyon YTL) sattı.

İSTANBUL - Turkcell'in kurucu ortaklarından işadamı Murat Vargı kendisine ait olan şirketin 10 binde 2,7 oranındaki hissesini 4,6 trilyon TL'ye (4,6 milyon YTL) sattı. M.V. Holding açıklamasında, şirketin hissedarı bulunduğu Turkcell hisse senetleri ile ilgili, İMKB'de 20 Ocak'ta, 1.0 YTL nominal bedelli hisse için 9,20 YTL'den, toplam 500 bin YTL nominal bedelli hisse satışı (tamamı İMKB'de ve özel emirle) gerçekleştirildiği duyuruldu.
Açıklamaya göre, işlem sonrası sahip olunan hisselerin şirket sermayesindeki payı 10 binde 2,9 gerileyerek yüzde 4,3257 oldu. Satıştan önce MV Holding'in Turkcell'deki payı, yüzde 4,3260, MV Investments'in ise yüzde 1,75 idi.
Hisseleri yabancı mı aldı?
İşadamı Murat Vargı, 29 Aralık tarihinde Tahincioğlu-Nida grubu ile kurduğu ortak girişim grubuyla İzmir'deki Büyük Efes otelini 121,5 milyon dolara satın almıştı. Grup ilk aşamada otel için 50 milyon dolarlık bir yatırım planladığını açıklamıştı. Buradan gelecek paranın turizm yatırımlarının finansmanında kullanılacağını açıklayan MV Holding'den bir yetkili, 500 bin lotluk hisse talebinin Raymond James'den geldiğini ve büyük olasılıkla hisselerin yabancı bir fon tarafından satın alındığını söyledi. Vargı'nın Turkcell'in hisse satışından elde edeceği bu kaynağı Büyük Efes otelinin finansmanında kullanacağı belirtiliyor.