'Turkcell trendleri göremiyor'

Telsim'i satın alarak Türk pazarına giren Britanyalı mobil operatör Vodafone'un Türkiye Başkanı Atilla Vitai yabancı bir oyuncu olarak biraz endişeli başladıkları girişimlerinin ülkenin ekonomik ve...
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

ANTALYA - Telsim'i satın alarak Türk pazarına giren Britanyalı mobil operatör Vodafone'un Türkiye Başkanı Atilla Vitai yabancı bir oyuncu olarak biraz endişeli başladıkları girişimlerinin ülkenin ekonomik ve iletişim sektörü alanındaki olumlu seyrinden dolayı umutlarının her geçen gün arttığını belirtti.
Pazar lideri Turkcell rekabetinde içlerinin rahat olduğunu söyleyen Vitai tekel haline gelen yapıların hiçbir zaman müşteriler tarafından tercih sebebi olamayacağını ve toplamda 700 milyon doları geçen ve 3 ay içinde tamamlanacak altyapı güçlendirme çalışmalarının yanı sıra şirket içi düzenlemelerle Türkiye'de yeni bir dönemin başlayacağını iddia etti. Atilla Vitai, tarife konusunda herhangi bir düzenleme yapma planlarının olmadığını; dakika bazında talep edilen ücretlere bakılması durumunda bunu yapması gereken tarafın Turkcell olduğunu sözlerine ekledi.
Özel tasarımlı telefonlar
"Biz bu ülkeye ikinci sıradaki operatör olmak için gelmedik" diyen Vitai dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren bir yapı olarak tecrübe, kuvvet ve işbirliklerini hızla Türkiye'ye taşıyacaklarının ipuçlarını verdi. Bu kapsamda Vodafone'a özel olarak tasarlanan markalı cep telefonları da Türkiye'de satılacak.
Hükümetle vergi indirimi, numara taşınabilirliği ve 3G konusunda görüşmeler yürüten Vodafone, Turkcell'in abone kaybı korkusuyla karşı çıktığı numara taşınma konusunun zannedildiği gibi çok talep edilmeyeceğini savunuyor. Vitai'ye göre aboneler değiştirdikleri operatörlerden daha çok ev ya da iş telefonuyla aynı numaradan oluşan özel hatlara talep edecek. Vitai''ye göre Turkcell Türkiye pazarının dinamiklerini iyi bilmekle birlikte mobil dünyadaki trendleri görme yeteneğini kaybetmiş durumda.
3G altyapısı için Türkiye'nin henüz acele etmemesi gerektiğini de aktaran Atilla Vitai görüntülü iletişim, mobil TV gibi hizmetlerin insanların para ödemek, kullanmak konusunda aynı oranda hevesli olmadığı alanlar olduğunu sözlerine ekledi.Yıldırım: Başbakan'ın sözleri taahhüt sayılır
ANTALYA - Dört yılda bir düzenlenen Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin tam yetkili temsilciler toplantısına ev sahipliği yapan Antalya'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 2007'nin iletişim sektörü açısından bakıldığında oldukça hareketli geçeceğinin ipuçlarını verdi. Türkiye'nin bu alandaki en büyük sıkıntılarından birinin yüksek vergiler olduğunun altını çizen Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın etkinliğin açılış konuşmasında değindiği kademeli vergi indirimi konusunun bir taahhüt niteliği taşıdığını ve bakanlık olarak iki yıldır üstünde çalıştıkları bu konunun 2007 yılı içinde mutlaka hayata geçirileceğini belirtti.
Ulaştırma Bakanlığı olarak çok istekli oldukları bu konuya Maliye Bakanlığı'nın 'anlaşılır gerekçelerle' sıcak bakmadığını söyleyen Yıldırım, hükümet olarak eğitim, sağlık ve kurumlar vergisi gibi alanlarda yaptıkları indirimin ardından sıranın iletişime geldiğini söyledi. Hava taşımacılığı alanındaki benzer uygulamanın çok başarılı sonuçlar doğurduğunu da hatırlatan Yıldırım aynı sürecin iletişim alanında da yaşanmaması için hiçbir neden olmadığını dile getirdi.