'Turkcell Türkiye için sınav'

İsveç Sanayi Bakanı Thomas Ostros, Turkcell'in hisseleri konusunda İskandinav telekom grubu TeliaSonera ile Çukurova Grubu arasındaki meselesinin Türk ekonomisi ve hukuk sistemi açısından bir sınav olduğunu söyledi.

STOCKHOLM - İsveç Sanayi Bakanı Thomas Ostros, Turkcell'in hisseleri konusunda İskandinav telekom grubu TeliaSonera ile Çukurova Grubu arasındaki meselesinin Türk ekonomisi ve hukuk sistemi açısından bir sınav olduğunu söyledi.
Turkcell'in ikinci büyük ortağı konumunda olan TeliaSonera'nın yüzde 45 hissesi İsveç devletinin elinde bulunuyor. Devletin elindeki TeliaSonera hisselerinden sorumlu olan Sanayi Bakan Thomas Ostros, "Bu, Türkiye için sıkıntılı bir konudur... Bunun Türkiye'de şu ana kadar yapılan en büyük yabancı yatırım olduğunu ve bu meselenin, sistemin nasıl işlediğini görmek isteyen çok sayıda Avrupalı aktör tarafından izlendiğini düşünüyorum" yorumunu yaptı.
Bakan Thomas Ostros, "Anlaşmanın kendisi siyasi bir mesele değildir ancak Türk ekonomisi ve kurumları açısından bir sınav niteliği taşımaktadır" diye konuştu.