Turkcell, Vodafone ve Avea imzayı attı 3G temmuzda devreye giriyor

Turkcell, Vodafone ve Avea imzayı attı 3G temmuzda devreye giriyor
Turkcell, Vodafone ve Avea imzayı attı 3G temmuzda devreye giriyor

Süreyya Ciliv, Serpil Timuray ve Cüneyt Türktan (yukarından aşağıya), sözleşmelerini Binali Yıldırım?dan aldı. FOTOĞRAFLAR: ZEKERİYA ALBAYRAK / AA

Üçüncü nesil mobil iletişim hizmetlerinde 20 yıl süreli A, B ve C lisanslarına ilişkin imtiyaz sözleşmeleri Turkcell, Vodafone ve Avea ile imzalandı. Temmuz sonunda 3G'ye geçilmesi planlanıyor

İSTANBUL - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Turkcell, Vodafone ve Avea arasında üçüncü nesil (3G) mobil iletişim hizmetlerinde lisansların verilmesine ilişkin imtiyaz sözleşmeleri Ankara’da imzalandı. BTK’nın 28 Kasım’da gerçekleştirdiği IMT-2000/UMTS hizmet ve altyapılarının yetkilendirilmesine ilişkin ihalede A tipi lisans 358 milyon avro+KDV’ye Turkcell’e, B tipi lisans 250 milyon avro+KDV’ye Vodafone’a, C tipi lisans da 214 milyon avro+KDV’ye Türk Telekom iştiraki Avea’ya verilmişti.
İhalenin toplam bedeli KDV dahil 970 milyon avro düzeyinde gerçekleşti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, imza töreninde yaptığı konuşmada bu işlemle Hazine’nin kasasına 2.2 milyar lira girdiğini söyledi. Bakan Binali Yıldırım, söz konusu tutarın Hazine’nin nakit dengesi açısından önemli bir kalem olduğunu belirtti. Üç operatörün eş zamanlı olarak üç ay sonra 3G hizmetlerini sunmaya başlamaları planlanıyor. Üçüncü nesilde yetkilendirme süresi 20 yıl olarak belirlendi.

‘Hayatı kolaylaştıracağız’
Avea’dan yapılan açıklamada “3G ile abonelerimizi yüksek hızda mobil internet ile buluşturacak; yeni nesil teknolojilerle birlikte çeşitlenecek görüntülü konuşma, mobil TV, etkileşimli oyunlar, zenginleştirilmiş içerikler gibi yenilikçi ürün ve hizmetlerle abonelerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz” denildi. Açıklamada, Avea kullanıcılarının 3G hizmetlerinden tam olarak yararlanabilmesi için operatörlerarası video arabağlantısının sağlanmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.
İmza töreni öncesi bir açıklama yapan Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler de, KDV dahil yaklaşık 1 milyar liralık lisans bedelinin önceki gün ödendiğini söyledi. Temmuz sonunda aynı anda 81 ilde 3G’ye geçmeyi planladıklarını belirtten Öztürkler, Turkcell’in halen 3G’ye uygun cihaz kullanan 3 milyonun üzerinde abonesi olduğunu dile getirdi.
3G, üçüncü nesil kablosuz teknoloji anlamına geliyor. Mobil olarak yüksek hızda erişim sağlayan bir teknoloji olan 3G cep telefonlarına odaklansa da aslında askeri operasyonlar, ulaştırma, uzay haberleşme gibi birçok farklı alanda kullanılıyor. Cep telefonlarından, cep bilgisayarlarından ve diz üstü bilgisayarlardan kesintisiz olarak sürekli bir bağlantı sağlayacak olan 3G, internette bulunan içeriklere giriş hakkı tanıyacak. 3G ile video aktarmak, TV izlemek, internete girmek mümkün olacak. 

Vodafone 1.3 milyar lira ayırdı
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray 3G için 2009’da 1.3 milyar liralık bütçe ayırdıklarını belirtti. Türkiye’de ilk kez 21.1 megabit/saniye veri indirme hızına ulaştıklarını açıklayan Serpil Timuray, Türkiye’yi üç ay sonra 3G ile tanıştıracaklarını söyledi.
Sürecin son adımınını atıldığını belirten Timuray, “İhalede ekonomiye 600 milyon lira kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. 2009 yılında 1.3 milyar liralık yatırım bütçesiyle yolumuza devam ediyoruz” dedi. Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Samarron ise 21.1 megabit’lik hızı 28.8’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Samarron, “Vodafone Türkiye’nin altyapısı en yüksek veri hızını destekliyor ve geleceğin teknolojisi 4G’ye de uyumlu” dedi.
Samarron, “Vodafone’un, 15 ülkede 33 milyon 3G cihazı kullanıcısı bulunuyor. 3G teknolojisi için şebekemizin ilk fazı tamam. 32 şehire hizmet götüreceğiz. İlk etapta üç büyük şehre odaklandık” diye konuştu. 
(Radikal)